نقش وزارت صنعت، معدن و تجارت در کارگروه مهم تنظیم بازار و گندم، آرد و نان

در گفتگو با معاون محترم بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولیت دبیری دو کارگروه مهم تنظیم بازار و کارگروه گندم، آرد و نان را عهده­دار است و بر این اساس هرگونه سیاست­گذاری در زمینه تولید، واردات، صادرات و قیمت گذاری غلات کشور اعم از گندم، برنج، ذرت و سایر کالاهای استحصالی این اقلام نیز برعهده این دوکارگروه می باشد.

در این راستا به گفتگو با عباس قبادی از مدیران باسابقه و خوشنام وزارت بازرگانی به عنوان مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی و پس از ادغام، از مدیران وزارت صنعت معدن و تجارت در جایگاه رئیس سازمان صمت استان تهران، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی و در حال حاضر معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت که از اواخر سال ۱۳۹۷ به این منصب نائل شده­اند، پرداخته­ایم که در ادامه مصاحبه ایشان را می خوانید؛

مهمترین وظایف شما در وزارت صمت و در حوزه کارگروه گندم، آرد و نان چیست؟

قبادی در پاسخ به این سوال عنوان کرد: کارگروه تنظیم بازار با هدف سیاستگذاری و مدیریت مطلوب بازار گندم، آرد و نان تشکیل شده است. در این کارگروه به مواردی مانند اصلاح قیمت، بهبود کیفیت و افزایش تولید نان پرداخته می شود.

وی در خصوص برنامه معاونت بازرگانی داخلی در راستای ارتقای کیفیت گندم و آرد گفت: باتوجه به تصمیمات کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان “طرح جامع ساماندهی گندم و آرد و نان” تدوین و ابلاغ شده است که از جمله اهداف آن می­توان به مواردی همچون حمایت واقعی و عملیاتی از کشاورزان گندمکار، ایجاد امنیت مالی و اقتصادی برای کشاورز و تولیدکننده گندم، ارتقای سلامت، ایمنی و کیفیت نان، گسترش هدایت های ترویجی و آموزشی به کشاورزان جهت کیفی سازی محصول و ارتقای امنیت غذایی برای دهکهای مختلف درآمدی اشاره کرد.

وظایف کارگروه تنظیم بازار در وزارت صمت چیست؟

کارگروه تنظیم بازار به منظور سیاستگذاری و نظارت بر امور تأمین، توزیع و مدیریت مطلوب بازار کالاهای اساسی، حساس و ضروری به صورت هفتگی برگزار می شود. همچنین تأمین امکانات و تسهیلات لازم در زمینه تخصیص اعتبارات و تسهیلات بانکی مورد نیاز، نظارت بر امور گمرکی و مالیاتی با هدف روان سازی تولید، تأمین و توزیع کالا و پایش مستمر ذخیره مطمئن کالاهای استراتژیک و هماهنگی و نظارت بر تعیین تعرفه، قیمت گذاری، بازرسی کالاها و خدمات و هماهنگی مراکز تصمیم گیری از دیگر وظایف کارگروه مذکور می­باشد.

 

پس از تغییر تعدادی از گروه­های کالایی از گروه ۱ به ۲، چه کالاهایی همچنان مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند؟

وی در پاسخ به سوال فوق اظهار داشت: به استناد مصوبه هیات محترم وزیران و به منظور تنظیم بازار کالاهای اساسی شامل ۲۵ قلم کالا از جمله برنج، روغن، شکر و گوشت که مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند با همکاری وزارتخانه­های مربوطه علاوه بر پیگیری مداوم تامین ارز و واردات آنها، کل زنجیره تامین را نیز رصد می کنیم به گونه ای که کالاهای صنایع کشاورزی توسط وزارت جهاد کشاورزی، کالای صنعتی توسط وزارت صمت و کالاهای دارویی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد بررسی و نظارت دقیق قرار می گیرد.

قبادی در ادامه بیان کرد: شناخت اولویت های مصرفی خانوار به برنامه‌ریزی برای افزایش رفاه آنها کمک موثری خواهد کرد و با توجه به اینکه یکی از اهداف اصلی­دولتمردان کشور حفظ قدرت خرید و توجه به سبد مصرفی مواد غذایی خانوار به منظور حمایت از حداقل رفاه جامعه است لذا تداوم پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به بخشی از کالاهای اساسی جامعه اجتناب ناپذیر است.

  • برنامه واردات و صادرات حوزه کالاهای کشاورزی در سال جدید چگونه خواهد بود؟

ایران با تولید سالانه ۱۲۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی و باغی از پتانسیل بالایی برای افزایش صادرات غیر نفتی کشور برخوردار می باشد. لذا در سیاست گذاری­های انجام گرفته در کارگروه تنظیم بازار همواره از تولید صادرات­محور حمایت شده است. به عنوان مثال صادرات انواع محصولات کشاورزی در سال ۹۷ حدود ۵/۶ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته است. بر این اساس علی­رغم کاهش صادرات خشکبار کشور، صادرات میوه و تره بار حدود ۴۰ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ افزایش داشته است.

وی در پایان در خصوص واردات محصولات کشاورزی گفت: عمده واردات محصولات کشاورزی کشور مربوط به کالاهای اساسی از جمله برنج، نهاده های دامی، و دانه های روغنی است که با وجود اهتمام وزارت جهاد کشاورزی بر افزایش تولید و تکلیف وزارتخانه یادشده مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی ضریب وابستگی برای هرسال، باتوجه به لزوم تامین اقلام مورد نیاز جامعه و حفظ رفاه نسبی خانوار، واردات کسری نیاز کشور در اقلام یادشده ضروری می باشد.

قبلی احداث 9 واحد تولیدی جدید توسط شرکت فجرسپاهان در آینده ای نزدیک
بعدی اعلام کاهش تولید گندم یا کمبود آن گمانه زنی بوده و غیر کارشناسی است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.