نیمی از نان‌هایی که در کشورمان تولید می شود، نا سالم است

مديردفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت؛

 

با وجود تمامی تاکیدات در راستای پخت نان سالم، همچنان استفاده از مواد افزودنی مضر در فرآیند پخت نان در بسیاری از نانوایی های سراسر کشور دیده می شود که سلامت مصرف کننده را تهدید می‌کند.

گسترش بازرسی در سطح نانوایی‌ها و ارتقای دانش مردم در رابطه با نان سالم و ضرورت استفاده از خمیر مایه در پروسه تولید نان نیازمند عزم ملی و تبلیغات رسانه ای مناسب است.

در این راستا دکتر زهراعبداللهی، مدیردفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اذعان داشت:  اهمیت نان در سبد غذایی مردم به دلیل تامین ۴۰ تا ۵۰ درصد انرژی و پروتئین مورد نیاز روزانه، بخشی از ریزمغذی‌ها ازجمله ۳۰ درصد کلسیم، ۶۰ درصد آهن و بخشی از روی و ویتامین‌های گروه B زنان تعریف می شود. اگر عمل تخمیر نان اتفاق نیفتد و اسید فیتیک تجزیه نشود، اختلال در جذب فلزات و ریزمغذی‌های دو ظرفیتی مانند آهن، روی و کلسیم را به دنبال خواهد داشت که نقش حیاتی در سلامت انسان ایفا می کند.

به گفته وی، بر طبق گزارشات بازرسان بهداشت محیط و مرکز سلامت محیط کار، ۵۰ تا ۶۰ درصد نانوایی‌های کشور از جوش شیرین و بلانکیت یا جوهر قند در پروسه پخت نان استفاده می‌کنند که این مساله به معنای آن است که نیمی از نان‌هایی که در کشورمان تولید می شود، نا سالم است. گفتنی است، استفاده از جوش شیرین در نان، علاوه بر تاثیرگذاری بر سلامت مصرف کننده، از نظر اقتصادی نیز به صنعت نان لطمه وارد می کند و باعث افزایش ضایعات می‌شود.

عبداللهی با اشاره به اینکه فرهنگ‌ سازی، امری هزینه بر بوده و جایگزینی افزودنی ها در نانوایی، یک عزم و اراده ملی را می ‌طلبد.

وی مهم ترین معضل نانوایان در به کارگیری خمیرمایه را قیمت آن عنوان کرد و گفت: اغلب نانوایان معتقدند قیمت خمیرمایه گران است. نیاز است تا قیمت خمیرمایه در قیمت نان، تعریف و دیده شود.در واقع خمیرمایه نیازمند اختصاص یارانه است.

مدیردفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت  در خاتمه یادآور شد: معضلات زنجیره گندم، آرد و نان باید به صورت همگانی رفع شود چراکه تمامی تقصیرات بر دوش نانوایان نیست. باید شاهد حرکت وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت و معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد و دیگر نهاد‌ها در بهبود نان کشور باشیم.

قبلی گذری بر انواع گندم دوروم به بهانه اختلاط گندم دوروم و خبازی در کارخانجات آرد
بعدی دیدگاه دولتمردان عمان حفظ روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.