نگرانی جهت عدم تطابق میان حجم خرید با مصرف گندم استان فارس وجود ندارد

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 3

مهندس رستاد، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۳ در گفت و گو با نشریه نگاشته با بیان اینکه خرید تضمینی گندم با کمی تاخیربه دلیل بارنگی های ابتدای سال جاری از نیمه دوم فروردین ماه از شهرهای جنوبی استان فارس آغاز شد، گفت: استان فارس ازجمله استان های وسیعی است که طول دوره برداشت آن در مقایسه با دیگر استان ها ازجمله خوزستان بیشتر است و از فروردین ماه تا نیمه شهریورماه به طول می انجامد. هم اکنون برداشت در شهرستان های جنوبی این استان به اتمام رسیده است و درحال برداشت کمربند میانی استان شهرستان مرودشت در حال انجام است که قطب کشاورزی استان محسوب می شود.

وی در ادامه افزود: استان فارس شامل ۱۱۴ مرکز خرید است که وظیفه خرید و ذخیره سازی گندم را برعهده دارد. خوشبختانه روند مطلوب خرید تضمینی گندم امسال در شرکت غله استان فارس، پرداخت مطالبات به موقع بوده است که تا به حال ۹۰ درصد آن پرداخت شده است. در حیطه دانه های روغنی نیز تا به حال حجمی معادل ۱۷ هزار تن برداشت شده است و ۹۲ درصد از مطالبات کشاورزان پرداخت شده است.

رستاد با اشاره به اینکه گزارش ارائه شده از سوی جهاد کشاورزی جهت پیش بینی حجم تولید گندم استان فارس معادل ۹۰۰ تا یک میلیون تن گندم بوده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون طبق گزارش شرکت غله و خدمات بازرگانی استان فارس، حجم خرید گندم تا تاریخ ۹ تیرماه سال جاری معادل ۵۲۰ هزارتن بوده است. در این راستا علت کمبود برداشت را می توان در بارندگی ابتدای سال و عدم امکان برداشت گندم دانست که خود امری تاثیر گذار در کاهش حجم برداشت است اما همچنان برای مقایسه با پیش بینی جهادکشاورزی زود است و باید منتظر پایان برداشت منطقه مرودشت باشیم اما با این حال نگرانی جهت کسری یا عدم تطابق میان حجم خرید با مصرف استان وجود ندارد.

وی در خصوص ارزیابی کیفیت گندم استان، یادآور شد: خوشبختانه کیفیت گندم ازجهت پروتئین بسیار مطلوب بوده است و در بحث سن زدگی به میزان زیر ۲ درصد بوده و حتی در گندم شهرستان های جنوبی این میزان به صفر درصد رسیده است که باعث خرسندی است. همچنین برنامه ارسال گندم بر اساس قطعنامه جدول زمانبندی و توزیع گندم ابلاغ شده از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران به استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، چهارمحال بختیاری و یزد پابرجا است و در کنار فرآیند خرید دنبال می شود.

قبلی معرفی دوره های آموزشی و دانشگاه نان سحر به عنوان یک واحد مهارت محور
بعدی عملکرد ناموفق شبکه توزیع و نظارت دستگاه‌های دولتی در قبال گیرندگان ارز دولتی

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.