نیاز به واردات حدود یک و نیم میلیون تن گندم در کشور احساس می شود

مدیرعامل کارخانه آردداران

اگرچه پیش از سیل و بارندگی ها با توجه به شرایط مساعد گندم، پیش بینی می شد که ۱۲ میلیون تن گندم در سال جاری برداشت شود اما به دنبال اتفاقات اخیر و سیلاب ها پیش بینی می شود که حدود یک تا یک و نیم میلیون تن گندم خسارت دیده است که البته آمار دقیق تر آن باید توسط وزارت جهاد کشاورزی اعلام شود.

مقدمه فوق بخشی از گفته های دکتر صادقیان، مدیرعامل کارخانه آردداران است که در ادامه مصاحبه ایشان را می خوانید؛

وی تصریح کرد: در این راستا استان های گلستان، خوزستان، کرمانشاه و زمین های زراعی کنار رودخانه بیشترین خسارت ها را دیده اند که علاوه بر این متاسفانه ملخ ها نیز به تازگی بخش زیادی از مناطق جنوب کشور را احاطه کرده اند و ممکن است اثرات منفی بر روی محصولات کشاورزی بگذارند لذا با این اوصاف به نظر می رسد که دولت باید برنامه ای برای وادرات گندم کیفی داشته باشد تا اگر به دلیل مشکلات ناشی از سیل و ملخ ها برداشت گندم با کاهش مواجه شد، ذخیره گندم کیفی وجود داشته باشد.

سیل، آفات ملخ و قاچاق گندم، زنگ خطر کمبود گندم در سال جاری را به صدا در آورده است

صادقیان در ادامه افزود: با توجه به تفاوت قیمت گندم داخلی با نرخ جهانی احتمال قاچاق گندم به خارج از کشور وجود دارد که این موضوع نیز می تواند منجر به کمبود گندم داخلی شود. همچنین درصورت افزایش قیمت جو و ذرت احتمال اینکه بخش قابل توجهی از گندم به سوی مرغداری و دامداری ها سوق داده شود؛ وجود دارد لذا واردات برای جبران پیامدهای این احتمال به نظر امر درستی می رسد.

مدیرعامل کارخانه آردداران در خصوص قیمت گندم خاطر نشان کرد: نرخ گندم سنتی ۶۶۵ تومان، گندم فانتزی و آزادپزها ۹۰۰ تومان و گندم سایر صنوف ۱۸۰۰ تومان تعیین شده است که این تفاوت قیمت مشکل ساز است چراکه می تواند منجر به پرتی آرد و جابجایی آن شود لذا قیمت ها باید یکنواخت سازی شود تا سواستفاده های غیر مجاز کاهش یابد و صادرکنندگان نیز وارد رقابت سالم شوند.

آثار مثبت افزایش قیمت گندم صنف و صنعت در آینده بیشتر نمایان می شود

وی یادآور شد: البته باید گفت که افزایش قیمت گندم صنف و صنعت، انگیزه ای مجدد برای کارخانه ها ایجاد کرده است تا با کشاورزان ارتباط برقرار کنند لذا این امر هم باعث بهبود کیفیت گندم و هم آرد می شود چراکه کارخانجات در خرید گندم حق انتخاب خواهند داشت و کشاورزان نیز ترغیب می شوند که هر سال گندمی با کیفیت بهتر ارائه کنند.

صادقیان با اشاره به اینکه باتوجه به مشکلات ناشی از سیل، گندم امسال از نظر کیفی نیز ممکن است مقداری افت داشته باشد که نقش آسیابانان اختلاط و استفاده از بهبوددهنده ها است، در خصوص چالش های آسیابان و مطالبات آنها گفت: افزایش هزینه های مقوله تولید که به صورت متوالی رشد دارد و همچنین قوانین دست و پاگیر گمرک و ترخیص کالا از جمله چالش های کارخانجات است و به نظر می رسد که سال کاری سختی را پیش رو داشته باشیم بنابراین امیدواریم که شرایط موجود را حفظ کنیم و از دولت نیز خواستاریم که ثبات را برای تولید کننده ایجاد کنند.

 

قبلی پیوستن یا نپیوستن به FATF؟ مسئله این است!
بعدی از آزادسازی، تنها قیمت گندم صنف و صنعت آزاد شد!

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.