واردات گندم به معنای عدم خودکفایی نیست

مدير بازرگانی داخلی GTC

یکی از مهمترین بحث هایی که در بحبوحه تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد مسأله امنیت غذایی کشور و خودکفایی ایران در محصولات اساسی به ویژه گندم بوده است. متاسفانه برخی رسانه ها مطالبی مبنی بر عدم خودکفایی گندم و اینکه واردات گندم نشانی از نیاز کشور به این محصول استراتژیک است را منعکس نمودند که خوشبختانه با پاسخ صریح وزیر جهاد کشاورزی آقای حجتی مواجه شدند.

حسن عباسی معروفان، مدیر بازرگانی داخلی GTC در گفت و گو باخبرنگار نگاشته در پاسخ به شایعات اخیر مبنی بر اینکه سال گذشته خودکفایی گندم نداشته ایم و واردات صورت گرفته است، گفت: سال گذشته ۱۴ میلیون تن گندم تولید شد که از این میزان حداقل ۱۱ میلیون و ۵۲۴ هزار تن را شرکت بازرگانی دولتی ایران خریداری کرد و از سال ۹۴ هم ۵ میلیون تن گندم وارد سال ۹۵ شده بود. امسال نیز ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن موجودی گندم وارد ۹۶ شد و پیش بینی می شود بیش از ۱۰ میلیون تن خریداری خواهیم کرد. از طرفی کشور ما حدود ۶۵۰ هزار تن یارانه ای و ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تن هم آزاد و کارخانجات مصرف دارد و حدودا هر ماه ۹۰۰ هزار تن مصرف کل کشور اعم از آزاد و یارانه ای است که در طول سال ۱۰ الی ۱۱ میلیون تن می شود.
در سال جاری تقریبا تا دو ماه آینده ۱۶ میلیون تن گندم خواهیم داشت لذا ۵ میلیون تن مازاد داریم و این به معنای خودکفایی است که سال قبل و پیش از آن هم همینطور بود لذا افرادی که معتقدند خودکفایی گندم نداشته ایم مستندات لازم باید داشته باشند.
مدیر بازرگانی داخلی GTC در ادامه خاطر نشان کرد: در سال گذشته واردات گندم ممنوع بوده و واردات انجام شده مربوط به ثبت سفارش های قبل از ممنوعیت بوده است که تمامی آن واردات بخش خصوصی بوده و دولت هیچ وارداتی نداشته است که امسال نیز ممنوعیت واردات گندم برقرار است. در واقع سال گذشته یک میلیون تن گندم توسط بخش خصوصی وارد شد لذا اگر واردات به معنای عدم خود کفایی است شاید به آنها بگوییم بله. اما از نظر کسانی که علم این کار را دارند، واردات و صادرات در کشور به صورت معمول انجام می شود و این ترازی است که وضعیت را نشان می دهد. دو سال گذشته ۸ میلیارد دلار در دنیا صرف غلات و مایحتاج کشاورزی شده است در صورتیکه سال گذشته ۲ میلیارد هزینه شد و این یعنی ۶ میلیارد دلار تراز مثبت که نشان می دهد سال قبل خودکفا بوده ایم.
معروفان افزود: همچنین به دلیل گندم مازاد برنیازی که وجود داشت مجوز سه میلیون تن صادرات، صادر شد که این موضوع نیز باز هم نشان دیگرى از خودکفایی در سال گذشته است.

۱۳ میلیون تن فضای استاندارد ذخیره سازی در کشور

وی در ادامه در خصوص وضعیت گندم در کشور گفت: انبارهاو تاسیسات ذخیره سازی کشور از جمله سیلوها و انبار های مکانیزه از سال ۹۵ با موجودی بالا وارد سال جدید شده اند و پیش بینی می شود در سال جاری نیز بیش از ۱۰ تا ۱۱ میلیون تن گندم خریداری شودو در ذخیره سازی آن از سیلو های بخش خصوصی به صورت کامل استفاده خواهیم کرد. به طور کل در کشور حدود ۱۷-۱۸ میلیون تن فضای ذخیره سازی داریم که فضای استاندارد آن تقریبا بالای ۱۳ میلیون تن است.
معروفان در بیان آمار خرید گندم یادآور شد: تا امروز بیش از دو میلیون و ۱۳۰ هزار تن گندم از ۸ استان خریداری کرده ایم که بیشترین آن یک میلیون و ۳۳۰ هزار تن از استان خوزستان تن بوده است. احتمال اینکه سرعت خرید تسریع داشته باشد بسیار است چرا که چندین استان دیگر از هفته ها ی آینده وارد چرخه خرید می شوند.
وی با اشاره به اینکه در بخش حمل و نقل، هزینه ها و دور ریز کمتر، برنامه ریزی شده تا کمترین هزینه را نسبت به سال گذشته داشته باشیم، گفت: توصیه ما به کشاورزان و گندمکاران این است که محصول خود را به نزدیکترین مرکز خرید تحویل بدهند تا هزینه کمتری را به خود تحمیل کنند. همچنین در بهره گیری از انبار و سیلو ها، نزدیکترین محل به تولید را انتخاب می کنیم که هزینه های حمل و نقل آن را به حداقل ممکن برسانیم.

قبلی کارخانجات ماکاروني بايد در انتخاب گندم برای تداوم تولید باکیفیت مختار باشند
بعدی سرمقاله شماره 15

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.