چگونه حالت بدن بر روی ذهن شما تأثیر می‏گذارد؟


اعتماد به نفس خود را با چند حرکت ساده افزایش دهید

چگونه حالت بدن بر روی ذهن شما تأثیر می‏گذارد؟

قبل از این که این مطلب را بخوانید، حالت بدن خود را بررسی کنید. آیا دست به سینه نشسته‏‌اید یا پاهای خود را روی هم انداخته‏‌اید؟ خم شده‏‌اید و این مطلب را می‏‌خوانید یا صاف نشسته‏‌اید؟ همین توجه کوتاه به حالت بدنتان می‏تواند زندگی شما را تغییر دهد، اما چگونه؟

بیش از ۵۵ درصد از منظور شما به هنگام صحبت کردن از طریق زبان بدنتان به دیگران منتقل می‏شود، بنابراین توجه به آن بسیار مهم است. اما این فقط دیگران نیستند که تحت تأثیر زبان بدن ما قرار می‏گیرند، بلکه زبان بدن تأثیرات عمیقی نیز بر روی خود ما دارد.

حتما در طبیعت یا فیلم‏های مستند دیده‌‏اید که حیوانات برای نشان دادن قدرت خود از بزرگ نمایی استفاده می‏کنند، این بزرگ نشان دادن خود می‏تواند باز کردن بال‏ها یا باز کردن دست‏ها و پاها باشد. اما این واکنش تنها در حیوانات وجود ندارد و ما انسان‏ها نیز در موقعیت‏های مختلف دستان خود را ناگهان باز می‏کنیم که این حالت معمولا به هنگام پیروزی و غلبه بر مشکلات رخ می‏دهد. جالب است بدانید که همه ما این کار را ناخودآگاه انجام می‏دهیم، حتی افرادی که نابینا متولد می‏شوند نیز در هنگام پیروزی دستان خود را باز می‏کنند. حیوانات و انسان‏ها در زمان شکست و یا اعتماد به نفس پایین دقیقا برعکس این کار را انجام می‏دهند و بدن خود را جمع می‏کنند. و نکته جالب این است که وقتی با شخصی برخورد می‏کنید که هر کدام از این حالت‏های بدن را دارد، شما به صورت کاملا ناخودآگاه عمل عکس آن را انجام می‏دهید. بنابراین وقتی در کنار فردی هستید که قدرتمند است، شما خود را جمع می‏کنید و اعتماد به نفس خود را از دست می‏دهید.

روانشناسان اجتماعی در تحقیقات خود متوجه شده‏‌اند که حتی در کلاس درس نیز دانشجویانی که اعتماد به نفس بالاتری دارند به هنگام جواب دادن به سوال، دست خود را کاملا بالا می‏برند در حالی که گروه دیگر دست خود را نزدیک بدن خود نگه می‏دارند. در مطالعه‏‌ای، این دانشمندان از دانشجویانی که دست خود را به طور کامل بالا نمی‌‏گرفتند تقاضا کردند که خود را مجبور به این کار کنند و در واقع کاری را انجام دهند که تمایلی به آن ندارند. دانشمندان می‏‌خواستند به این نکته پی ببرند که آیا حالت بدن می‏تواند بر روی اعتماد به نفس این دانشجویان تأثیر بگذارد؟ همه می‏دانیم که لبخند زدن باعث می‏شود ما خوشحال شویم، اما حتی زمانی که مجبور هستیم لبخند بزنیم و یا حتی وقتی با نگه داشتن یک خودکار بین لبهایمان مجبور به لبخند زدن هستیم، احساس خوشحالی می‏کنیم و سیگنال خوشحال بودن به مغز ما منتقل می‏شود. در پایان مطالعه، روانشناسان متوجه شدند که حتی تظاهر به قدرت نیز باعث می‏شود که اعتماد به نفس بالا برود.

 

تأثیر شگفت انگیز حالت بدن بر ذهن

مطالب علمی همه نشان دهنده این هستند که ذهن توانایی تغییر بدن را دارد، اما آیا برعکس این موضوع نیز رخ می‏دهد؟ آیا بدن ما می‏‌تواند بر ذهنمان تأثیر داشته باشد؟ دانشمندان معتقدند که جواب چنین سوالی مثبت است و حالت بدن ما حتی بر روی هورمون‏های ما نیز تأثیر می‏‌گذارد! تستوسترون هورمونی است که بر تسلط و نفوذ ما اثر می‏‌گذارد و کورتیزول نیز با نام هورمون استرس شناخته می‏‌شود. مطالعات علمی نشان می‏‌دهد که افراد قدرتمند و با اعتماد به نفس بالا سطح تستوسترون بالا و کورتیزول پایینی دارند. حتی ارتقا شغلی و قرارگرفتن در جایگاه‏های قدرتمند نیز پس از چند روز باعث چنین تغییری در بدن ما می‏‌شود. اما اگر شما تنها چند دقیقه تظاهر به قدرتمند بودن بکنید، آیا تأثیری در اعتماد به نفس خود می‏‌بینید؟ بر اساس تحقیقات علمی تنها ۲ دقیقه تغییر در حالت بدن می‏تواند اعتماد به نفس شما را به شدت افزایش یا کاهش دهد. اگر دو دقیقه در “حالت قدرت” قرار بگیرید، متوجه می‏‌شوید که اعتماد به نفس و قدرت ریسک پذیری شما افزایش یافته است. بنابراین هر وقت حس کردید که نیاز به اعتماد به نفس بیشتری دارید، حداقل دو دقیقه در یکی از حالت‏های عکس قرار بگیرید.

قبلی ما آماده هستیم تا وضعیت تولید نان ایران را بهبود بخشیم
بعدی عوامل مهم در سفید شدن آرد

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.