چگونه مصرف برق کارخانجات آرد را کاهش دهیم؟

مديرعامل شرکت توان الکترونيک گستر پاسخ می دهد

در شرکت توان الکترونیک گستر برای موتورهای بالای ۱۵ کیلو وات از اینورتر یا سافت استارتر استفاده می شود که این امر منجر به شروع کار موتور با دور کم می شود و در این روش جریان راه اندازی و شوک اولیه به سیستم وجود ندارد و طول عمر موتور و قطعات تابلو بیشتر می شود. همچنین در حال حاضر این شرکت از یک تکنولوژی جدید در خصوص فن فشار قوی استفاده نموده که علاوه بر اینورتر برای راه اندازی، از سنسور فشار نیز در انتهای خطوط شاه لوله های هوای بالای بارریز شارژ الک ها استفاده می نماید که دور موتور بر حسب هوای مورد نیاز کم و زیاد می شود که در نهایت این امر باعث پایین آمدن جریان و صرفه جویی در مصرف برق می گردد.

مهندس افشین آزادنیا، دانش آموخته رشته برق قدرت بوده و مدیر عامل توانای کارخانه تابلو سازی برق و شرکت توان الکترونیک گستر با سابقه ۲۳ ساله در صنعت، میزبان خبرنگار نشریه نگاشته شده است. این فعال حوزه صنعت برق تاکنون برق ۸۰ کارخانه آرد و حدود ۳۰ سیلو ذخیره سازی گندم را از قسمت صفر تا صد راه اندازی کرده است که نشان دهنده رزومه ای قوی در این صنعت است. گفتگوی ما را با افشین آزادنیا می خوانید.

افزایش طول عمر ماشین آلات با راه اندازی سیستم برق ثابت

آزادنیا با بیان اینکه در چند سال گذشته با انجام مهندسی معکوس، تابلوهای وارداتی از اروپای غربی را به طور کامل و با همان مشخصات در ایران تولید نموده، گفت: در این راستا برخی تجهیزات که در کشور موجود نیست را از آلمان وارد می کنیم. در واقع تابلوهایی با همان کیفیت و همان برنامه plc در ایران تولید می کنیم. این در حالی است که اگر مشتری این تابلو را از اروپا وارد کند باید هزینه بسیار سنگینی را متحمل گردد.
این فعال عرصه صنعت، بخش برق کارخانجات را شاهرگ حیاتی آنها دانست و گفت: اگر قسمت برق کارخانجات به گونه ای طراحی شود که جریان برق به صورت ادامه دار و پیوسته باشد، دارای چندین مزیت برای تولید خواهد بود که از آن دسته می توان به کاهش هزینه برق به دلیل عدم استارت و استاپ های مداوم و عدم کاهش ظرفیت تولید آنها اشاره کرد. از طرفی دیگر، اکثر کارخانجات آرد دارای ماشین آلات به روز و سیستم های plc هستند. با این حال اگر یک برق ثابت وجود داشته باشد طول عمر ماشین آلات نیز بیشتر می شود.

مهمترین مشکل کارخانجات آرد در حوزه برق چیست؟

وی در خصوص مهمترین مشکل کارخانجات آرد در حوزه برق گفت: برخی کارخانجات در زمان رسیدن به انتهای پروژه، در هزینه ها محتاطانه تر عمل می کنند و از تابلو برق های سطح پائین تری استفاده می کنند اما این کاهش هزینه در تولید نمایان می شود و نهایتا در یک نقطه به این فکر می رسند که باید از ابتدا تابلو برق های به روزتری به کار می گرفتند. بنابراین برخی از مشکلات به کارخانه دار مربوط است و بخشی دیگر به افرادی که در صنعت برق فعالیت می کنند و با استفاده از جنس های نا مرغوب و عدم انتخاب صحیح تجهیزات برقی، قیمت ها را کاهش می دهند تا پروژه را از آن خود نمایند.
مدیر عامل شرکت توان الکترونیک گستر اضافه کرد: ما در شرکت توان الکترونیک گستر در طراحی ها، چگالی جریان را محاسبه می کنیم و از تفاوت این صنعت با صنایع دیگر آگاه هستیم چرا که ممکن است کارخانجات آرد ۲۴ ساعته کار کنند لذا انتخاب تجهیزات، دقت بالاتری می طلبد تا متناسب با شرایط خاص کارخانجات آرد باشد. ما بر اساس ادبیات آرد و شرایط موجود، سیستم ها را طراحی می کنیم و علت اینکه بعضی از تولید کنندگان، قیمت تمام شده را با قیمت پائین تر از محصولات ما ارائه می دهند به دلیل نامرغوب بودن و انتخاب نا صحیح تجهیزات است که کارخانه ها به این مسئله باید بسیار دقت کنند.
به گفته وی اگر موتور مورد استفاده در کارخانه نامرغوب یا ضریب اصلاح قدرت پائین داشته باشد، جریان برق بیشتری مصرف می کند بنابراین انتخاب الکتروموتور در کاهش مصرف برق مهم است. دوم اینکه قطع و وصل هایی که در سیستم به وجود می آید علاوه بر اینکه به تجهیزات داخل تابلو و الکتروموتور صدمه می زند، باعث می شود در جریان راه اندازی اولیه نیز برق بیشتری مصرف شود.

برای جلوگیری از آتش سوزی در سیستم برق کارخانجات چه باید کرد؟

آزادنیا در خصوص نحوه جلوگیری از آتش سوزی و افزایش ایمنی کارخانجات گفت: اگر محاسبات الکتریکال کارخانجات درست باشد و تجهیزات درست انتخاب گردد می توان مانع از این امر شد. به عنوان مثال انتخاب سایز کنتاکتور، سایز سیم، سایز ترمینال، سایز شمش مسی و سایز کلید ها در این موضوع نقش بسزایی را ایفا می کنند.
وی اظهار کرد: سه فاکتور را در طراحی و انتخاب تجهیزات باید مد نظر قرارداد، فاکتور اول اصولی و استاندارد بودن کار، فاکتور دوم زیبایی و فاکتور سوم مقرون به صرفه بودن و اقتصادی بودن است که به دانش باز می گردد.

نگاهی به رزومه شرکت توان الکترونیک گستر

مدیر عامل شرکت توان گستر در خصوص پروژه های این شرکت گفت: این شرکت در بخش کارخانه های آرد بیش از ۸۰ کارخانه را با برندهایی مانند بولر، اکریم، آلاپالا، اگور، سلیس، آیباکار، آنا، ارتاش و… که از آن جمله می توان کارخانه آرد خوشه طلائی کرج، آرد روشن، آرد منصوبیان، مروارید دماوند، ستاره کردان، سفید ارمغان بجنورد، آرد اکبری، آرد کنگان، آرد شهرکی زاهدان، آرد کامران فارس، آرد کوثر زاهدان، آرد کوثر کلاله و… را نام برد و در حال حاضر تامین کننده خدمات برقی اکثر کارخانجات آرد هستیم.
وی در ادامه در خصوص پروژه سیلوهای ذخیره سازی گندم، افزود: خوشه طلائی، مروارید دماوند، سبلان، ثامن ملایر، روشن کرج، آرد اهواز، پارس میر، هشترود، منصوبیان، شهرکی از جمله پروژه های سیلو بوده است و در حال حاضر سیلو ۶۰ هزار تنی بندر امام را با شرکت پارسیان ریل شرق اجرا می کنیم البته همکاری ما با کارخانجات به صورت ادامه دار بوده و به گونه ای نیست که ارتباط ما پس از ارائه خدمات قطع گردد چرا که ممکن است کارخانجات خدمات بیشتر و به روزتری را در آینده بخواهند.
آزادنیا بیان کرد: سیلوهای مهندس منصوبیان در پاکدشت، سیلوهای بندر امام، سیلوهای خوشه طلائی، سیلوهای زنجان، کارخانه آرد بیگلری کرمانشاه، کارخانه آرد البرز، کارخانه آرد خرمشهر، آرد روشن کرج، آرد انوشیروان اصفهان از جمله پروژه هایی است که همزمان در حال طراحی، اجرا و راه اندازی آنها هستیم.
این فعال عرصه صنعت برق در پایان خاطر نشان کرد: به نظر من موفقیت اتفاقی نیست بلکه مانند یک پازل است که تمام قطعات آن باید درست در کنار هم چیده شود تا موفقیت حاصل شود که این پازل ها مانند صداقت با خود و کارفرما، دانش روز و تجربه، عدم زیاد خواهی، تعهد به کاری که انجام می دهیم، پشتکار و هدفمند بودن را همیشه مد نظر داریم و امیدواریم بتوانیم رضایت مشتریان را به صورت مداوم جلب نمایم.

قبلی کاریکاتور شماره 16
بعدی کاهش کارمزد LC بانک و افزايش زمان صادرات گندم تا 3 ماه

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.