کارخانجات آرد در بخش آسیاب نیاز به سرمایه گذاری و به روزرسانی تکنولوژی دارند

دیاگرام قدیمی، الک و شیار نامناسب غلطک ها معضل اصلی کارخانجات در بخش بوجاری است

کارخانجات آرد از نظر تکنولوژی در برخی موارد اغلب فاقد دستگاه های مناسب و به روز شده هستند که شامل عدم نصب کمک والس های لازم (detacher)، کمبود مغز گندم گیر (purifier)، مشکلات داخل الک ها و وجود والس های مستهلک شده است که قادر به تنظیم یکنواخت فاصله بین غلطک ها نیستند. همچنین در بخش بوجاری که استهلاک ماشین آلات بیشتر از بخش آسیاب است و نیازمند کنترل و سرویس های مناسب به خصوص در قسمت پوستگیرهای (scourer) بخش گندم خشک و مرطوب است، نیاز به سرمایه گذاری بیشتر وجود دارد.

مطلب فوق بخشی از گفته های مهندس قلی زادگان، طراح کارخانجات آرد است. وی دارای مدرک لیسانس مکانیک و ۳۰ سال سابقه فعالیت در شرکت بولر به عنوان سوپروایزر نصب و راه اندازی است و تا کنون در ۸ دوره آموزشی در بولر سوئیس شرکت داشته است و ناظر نصب و راه اندازی بالغ بر ۳۵ کارخانه آرد گندم، آرد ذرت و برنج بوده است. این طراح کارخانجات آرد در گفتگو با نگاشته به تشریح اهمیت بحث دیاگرام در کارخانجات آرد و مشکلات آنها پرداخته است.
مهندس قلی زادگان مهمترین مشکل کارخانجات در بخش دیاگرام را به دو دسته تقسیم کرد و گفت: یکی از این موارد قدیمی بودن دیاگرام و عدم به روز رسانی آن طی سالیان متمادی است که منجر به عدم کارایی لازم جهت استحصال انواع آرد می شود. معضل بعدی وجود اشکالات در داخل الک های آرد، تعداد شیار غلطک ها، زاویه شیار و شیب شیار است که منجر به استحصال آرد با خاکستر بالاتر و تولید سبوس بیشتر می شود.

عواملی که در طراحی دیاگرام اهمیت دارند

مهندس قلی زادگان در خصوص اهمیت دیاگرام و مزیت آن در کارخانجات آرد گفت: در بحث تنظیم دیاگرام پارامتر های متعددی اثر گذار هستند که شامل نوع گندم آسیاب شده از لحاظ سختی یا نرمی (hardness degree)، خاکستر گندم (ash)، وزن هکتو لیتر و رطوبت گندم در والس اول B1 است. بنابراین با توجه به متغیر بودن این عوامل، کارخانجات موفق که دارای دیاگرام و امکانات بالاتری هستند قادر به کنترل کیفیت و یکنواختی آرد های تولیدی هستند تا خواص آسیابانی و نانوایی ثابت بماند.
این طراح در خصوص علت بروز مشکل در نوع دیاگرام کارخانجات گفت: در طراحی دیاگرام پارامترهای مختلفی دخیل هستند که تکنولوژیست با در نظر گرفتن تمام عوامل، دیاگرام مناسب را طراحی می کند. به عنوان مثال دیاگرام والس های یک طبقه با دیاگرام والس های دو طبقه تفاوت ماهوی دارد. تنوع آردهای تولیدی، خاکستر آرد، ظرفیت و دانه بندی آرد عواملی هستند که در طراحی دیاگرام تاثیر دارد. متاسفانه تعدادی از آسیابانان بدون در نظر گرفتن این عوامل شروع به طراحی دیاگرام می کنند و نهایتا کارخانجات را با مشکل مواجه می کنند.
مدیران در انتخاب دیاگرامیست باید به موارد زیر توجه کنند:
دیاگرام مناسب با توجه به طول غلطک ها (specific roller length)، سطح مفید الک های آرد (specific sifting surface)، توری بندی و جداسازی مناسب داخل الک، تنوع آردهای تولیدی با نشاسته صدمه دیدگی صحیح و استحصال مناسب سبوس طراحی می شود.
استفاده بهینه از تایفون های سبوس (Bran Finisher)، کمک والس ها (Detacher)، تعداد مناسب مغزگیرها جهت کاهش خاکستر آرد های صنف و صنعت انجام می گیرد.
علاوه بر موارد فوق الذکر درصد بارهای ورودی به والس های شیاردار (Break) و صاف (grinding) طراحی سیستم پنوماتیک آسیاب شامل قطر لوله های پنوماتیک، سایز سیکلون های بالای الک، ظرفیت فن و فیلتر پنوماتیک را مشخص می کند. همه این عوامل در طراحی دیاگرام مناسب از عهده آسیابانانی که دارای تحصیلات آکادمیک نیستند، دشوار به نظر می رسد و باید مدیران کارخانجات در انتخاب شخص مناسب دقت لازم را داشته باشند.
شایان ذکر است آخرین کارخانجاتی که مهندس قلی زادگان به بازسازی و اصلاح دیاگرام آن ها اقدام نموده عبارتند از: کارخانه آرد زهتابان کرمانشاه که با تغییر دیاگرام و استحصال آرد مناسب، این کارخانه را در زمره کارخانجات صادر کننده آرد قرار داده است. کارخانه آرد آریاکار تهران که اخیراً پس از بازسازی و نصب ماشین آلات جدید و اصلاح دیاگرام جهت آرد های فانتزی و صنف و صنعت شروع به تولید نموده است. کارخانه آرد گندمین سنقر که تغییر دیاگرام بوجاری آن در مرحله اجرا می باشد و تغییر دیاگرام آسیاب در دستور کار قرار دارد.

قبلی کاریکاتور شماره 24
بعدی سرمقاله شماره 24

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.