کارخانجات ماکارونی باید در انتخاب گندم برای تداوم تولید باکیفیت مختار باشند

دبير انجمن ماکارونی

به منظور رقابت پذیر نمودن صنعت ماکارونی با رقبای خارجی بایستی کارخانجات ماکارونی در انتخاب نوع گندم جهت تقویت کیفیت تولید و توسعه صادرات مختار باشند ضمن اینکه ثبات تولید و حفظ اشتغال مستلزم تامین مواد اولیه با نرخ جهانی محصولات است. لذا هر گونه دخل و تصرف و تحمیل گندم به نرخ بالاتر از قیمت های جهانی مشکلاتی را برای صنعت ایجاد خواهد کرد و طبیعتا مورد تایید صنعت نمی باشد. بنابراین اولویت انجمن در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و حفظ توان تولید کارخانجات، تامین مواد اولیه با کیفیت و با قیمت جهانی از محل تولید داخل است لذا این انجمن در چارچوب وظایف محوله پیگیر مطالبات واحد های مذکور در راستای تامین مواد اولیه جهت دسترسی به تولید پایدار است.

دبیر انجمن ماکارونی با ذکر مطلب فوق در گفت و گو با خبرنگار نگاشته در خصوص روش تخصیص گندم دوروم به کارخانجات ماکارونی بیان کرد: با توجه به اینکه موجودی گندم دوروم شرکت بازرگانی دولتی ایران بیش از نیاز کشور است، بنابراین هیچگونه محدودیتی برای تخصیص این نوع گندم وجود ندارد و با توجه به میزان تولید واحدها، گندم دوروم به آنها تخصیص داده می شود.
وی در پاسخ به این سوال که آیا واحدهای نیمه صنعتی ماکارونی نیز از گندم دوروم بهره ای دارند یا خیر گفت: بله، تمامی واحد های تولیدی که از گندم دوروم استفاده می کنند از این سهمیه ها بهره مند می شوند.
امراللهی در ادامه در خصوص اینکه آیا کارخانجات تولید آرد سمولینا که خط تولید آنها تنها برای گندم دوروم هست نیز از سهمیه گندم بهره دارند یا خیر گفت: سهمیه های تخصیصی گندم دوروم به واحد های تولیدی و راسا به کارخانجات تولید آرد سمولینا که تکنولوژی مربوطه را دارند تحویل داده می شود و در قبال گندم مذکور آرد به کارخانجات ذیربط فروخته می شود.
دبیر انجمن ماکارونی یادآور شد: با توجه به هماهنگی های لازم بین انجمن و شرکت بازرگانی دولتی ایران هیچگونه مشکلی در فرایند تحویل گندم دوروم وجود ندارد و در این خصوص رضایتمندی لازم وجود دارد.
وی در پایان تصریح کرد: گندم دوروم موجود شرکت بازرگانی دولتی ایران که از محل تولید داخل به صورت تضمینی خریداری می شود، از لحاظ کیفیت مناسب است اما واحد های تولیدی نسبت به پاکی محصول (افت بالای غیر مفید) نوعا انتقاد دارند که به نظر می رسد مسئولین ذیربط باید در جهت اصلاح وضعیت موجود در خرید های تضمینی، دقت لازم را اعمال کنند.

قبلی شماره 14 نشریه نگاشته
بعدی واردات گندم به معناي عدم خودکفايي نيست

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.