کاهش محسوس صادرات آرد سال ۹۷ در مقایسه با سال گذشته

معاون امور ارزی و صادرات شرکت بازرگانی دولتی ایران:

طی سال ۹۶ شرکت بازرگانی دولتی ایران حدود ۵۰۰ هزارتن گندم در بورس کالای کشاورزی به منظور صادرات آرد و مشتقات آن به فروش رسانده بود که نزدیک به ۳۴۰ هزارتن آرد و حدود ۱۹۶ هزارتن مشتقات شامل بیسکوییت، کیک، کلوچه، گلوتن و ماکارونی به سایر کشورها صادر شد. امسال نیز طی ۴ ماهه اول سال حدود ۲۰ هزارتن صادرات آرد انجام شده است که در مقایسه با رقم صادرات سال گذشته تا این مدت شاهد کاهش حدود ۷۵ درصدی صادرات آرد بوده ایم.

مهندس اخلاقی، معاون امور ارزی و صادرات شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته گفت: بخش اعظمی از حجم صادرات سال گذشته توسط خریدارانی صورت گرفته که از شرکت بازرگانی دولتی ایران مجوز دریافت کرده بودند. به گونه ای که گندم در بورس به خریداران بخش خصوصی با اخذ ضمانتنامه فروخته می شد و سپس با ارائه مجوز به گمرک اجازه صادرات به آنها با تناژ مشخص داده می شد که حدود ۱۴۰ کارخانه در این امر مشارکت داشتند.

ممنوعیت صادرات آرد به منظور جلوگیری از خروج گندم از کشور

وی گفت: در حال حاضر شرایط صادرات تغییر کرده و از تیرماه سال جاری وزارت جهاد کشاورزی صادرات ۱۸ قلم کالا را به منظور “جلوگیری از صادرات کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی” ممنوع اعلام کرده است تا ذخایر استراتژیک در شرایط فعلی از کشور خارج نشود که آرد و گندم نیز از آن جمله اند. در این میان تعدادی مجوز برای صادرات به بخش خصوصی ارائه شده بود که در ادامه کار ناموفق ماندند و علی رغم تلاش هایی که کردیم تا از وزرات جهاد کشاورزی اجازه صادرات آنها را دریافت کنیم اما این مهم ممکن نشد.

اخلاقی با اشاره به اینکه تاثیر منفی این ممنوعیت با کاهش صادرات طی ۴ ماه اول سال، عملکرد کارخانجات را دچار مشکل کرده است، گفت: علی رغم اینکه به دلیل افزایش نرخ ارز صادرات برای صادرکننده صرفه اقتصادی دارد اما دولت سعی دارد به ویژه در خصوص کالاهای اساسی مانع صادرات شود به همین دلیل در حال حاضر نمی توان چشم انداز خوبی برای صادرات آرد و گندم متصور شد. همچنین نتیجه منفی این ممنوعیت تا پایان سال جاری بیشتر نمایانگر خواهد شد.

قبلی معرفی برند بیسکوییت دلاتو یکی از محصولات جدید شرکت تک نان جنوب
بعدی افزایش 15 درصدی نرخ ماکارونی هم چاره ساز نیست!

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.