کاهش کارمزد LC بانک و افزایش زمان صادرات گندم تا ۳ ماه

مدير اجرايی صادرات شرکت بازرگانی دولتی ايران

تا کنون به مدت یک ماه از زمان اجرایی شدن مصوبه کاهش یک و نیم درصدی کارمزد LC جهت صادرات گندم می گذرد اما از آنجایی که در این یک ماه با افزایش قیمت جهانی گندم و رشد ۴ درصدی آن در آسیای میانه و کشورهای همسایه مواجه شدیم لذا قیمت گندم در بورس نیز حدود ۷ تا ۸ درصد افزایش یافت که این افزایش قیمت باعث شد بازاریابی برای گندم های عرضه شده در بورس با کندی پیش برود. البته این موضوع تاثیری در کاهش صادرات ایران نمی تواند داشته باشد چرا که بازار گندم و آرد همیشه وجود دارد بنابراین پیش بینی می شود که در یک ماه آینده روند صادرات کشور با شرایط جدید ارائه تسهیلات، افزایش پیدا کند.

مهندس قدرت حیدری، مدیر اجرایی صادرات شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار نگاشته ضمن ذکر مطلب فوق گفت: در راستای مصوبه صادرات گندم، آرد و مشتقات آن، شرکت بازرگانی دولتی ایران برای ترغیب عاملان تولید برای ورود به چرخه صادرات، پیشنهاداتی به ستاد تنظیم بازار و کارگروه مربوطه ارائه کرد که از این میان می توان به موضوع تهیه و صادرات گندم به صورت زمان دار با LC ارزی یا ریالی اشاره کرد که مورد تصویب قرار گرفته است. لذا افرادی که به دنبال صادرات گندم هستند، می توانند با خرید گندم از بورس، ابتدا ۵ تا ۱۰ درصد وجه را پرداخت کنند و سپس ۹۰ درصد باقی مانده را به صورت LC ارزی یا ریالی ارائه کنند.

بانک سپه ذینفع بانک های دارای LC است

به گفته وی همه بانک های معتبر دولتی و مورد تایید بانک مرکزی می توانند برای صادرکنندگان LC باز کنند اما به دلیل اینکه حساب های ارزی و صادراتی شرکت بازرگانی دولتی ایران در بانک سپه است بنابراین هر LC که گشوده می شود، بانک سپه ذینفع آن است.
حیدری افزود: حداکثر زمان صادرات گندم ۳ ماه است اما اگر شرکتی بتواند تا ۳۰ روز تسویه کند کارمزدی به آن تعلق نمی گیرد. پیش از پیشنهاد ما برای کاهش کارمزد LC، میزان این کارمزد ۲ درصد بود که به یک و نیم درصد کاهش پیدا کرد چرا که نرخ معمول تسهیلات بانکی ۱۸ درصد است که در هر ماه یک و نیم درصد می شود لذا بیشتر از این میزان نباید کارمزد دریافت کرد.
وی یادآور شد: در خصوص صادرات آرد، مشتقات غیر آردی، ماکارونی، گلوتن، کیک و کلوچه مهلت صادرات و استفاده از LC مقداری بیشتر و تا ۴ ماه می باشد.
مدیر اجرایی صادرات شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به این سوال که تا کنون چه میزان صادرات و هزینه صرف این اقدام شده است، پاسخ داد: در خصوص میزان صادرات گندم پس از مصوبه کاهش کارمزد LC تا به امروز، نمی توان آمار دقیقی را اعلام کرد چرا که هنوز فرصت ۳ و ۴ ماهه صادرات به اتمام نرسیده اما تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار تن گندم از بورس خریداری شده است.

کارخانجات آرد در نهایت باید به بحث صادرات ورود کنند

حیدری تصریح کرد: از نظر صنعت، کارخانه های آرد ایران ۲۰ میلیون تن ظرفیت تولید دارند که تنها ۱۰ میلیون تن از ظرفیت آنها استفاده می شود لذا دولت باید اقدامی در جهت فعال شدن این میزان از ظرفیت خالی انجام دهد تا کارخانجات به صادرات بپردازند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: پیشنهاد می کنم شرکت ها از فرصت پیش آمده در بخش صادرات گندم استفاده کنند چرا که با دارا بودن تجهیزات پیشرفته و گندم با قیمت منطقه ای بدون وجود هیچ مشکلی می توانند به صادرات بپردازند و با تمرین در حوزه صادرات، با رقبای خود در سطح منطقه رقابت کنند چرا که اگر در سالهای آینده یارانه گندم حذف شود در نهایت راهی جز ورود به صادرات ندارند.

قبلی چگونه مصرف برق کارخانجات آرد را کاهش دهيم؟
بعدی نیاز به نظام بانکی پیشرفته، نقطه عطف پایداری صادرات کالای ایران

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.