گذری برصادرات گندم و آرد از خوزستان به کشورهای عمان، ایتالیا و عراق

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 4

از ابتدای سال ۹۶ تناژ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تن گندم معمولی به کشور عمان، ۳۱ هزار و ۵۰۰ تن گندم دوروم به کشور ایتالیا و ۲۵ هزار تن آرد به کشور عراق صادر شده است. با توجه به اینکه ترکیه رقیب اصلی ایران در ارسال آرد به کشور عراق، است بنابراین توجه خاص به کیفیت آرد ارسالی، تسریع در انجام امور گمرکی، بسته بندی قابل قبول و ایجاد شرایط مناسب برای صادرکنندگان از اهم این امر است.

موفقیت غله خوزستان در کاهش سرانه آرد مصرفی

مهندس حسین پور، مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۴،استان خوزستان با ذکر مطلب فوق در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار نگاشته بیان کرد: به منظور تسریع در امر انجام امور صادرات آرد، در صورتی که تمام مراحل انجام صادرات در استان مبداء (خوزستان) صورت پذیرد؛ صادر کننده از تردد بین استان مبداء و شرکت بازرگانی دولتی (تهران) بی نیاز می شود.
وی در خصوص میزان تولید گندم در استان خوزستان گفت: در سال جاری شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۴، مقدار یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۵۰۸ تن گندم از کشاورزان استان تحویل و وجوه آن ها را به کشاورزان پرداخت کرده است. همچنین مقدار ۵۶۲ هزار تن گندم از استان خوزستان به سایر استان های کشور صادر شده است که از این مقدار ۱۸۶ هزار تن توسط یگان ریلی (راه آهن) به ۷ استان کشور و مقدار ۳۷۶ هزار تن توسط کامیون (یگان جاده ای) به ۱۳ استان کشور صادر شده است.

حدود ۳۰۰ هزار تن به سیلوهای استاندارد استان خوزستان افزوده خواهد شد

حسین پور تصریح کرد: در راستای افزایش سیلوها و مراکز استاندارد ذخیره سازی گندم در استان خوزستان در سال های اخیر به طور میانگین هر سال به میزان ۱۰۰ هزار تن به ظرفیت های استان اضافه شده است. به گونه ای که در حال حاضر ۱۹ سیلو در بخش خصوصی با ظرفیت نزدیک به ۸۰۰ هزار تن به بهره برداری رسیده است. این ظرفیت در کنار ۴۰۰ هزار تن سیلوهای موجود در بخش دولتی موجب ارتقاء ظرفیت کل سیلوهای استان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شده است که البته با احتساب ظرفیت تقریبی ۲۰۰ هزار تن انبارهای سر پوشیده و نیمه مکانیزه کارخانجات آرد، ظرفیت کلی یک میلیون و چهارصد هزار تن فضاهای استاندارد ذخیره سازی در دسترس است. بنابراین بخش خصوصی نقشی محوری را در خرید گندم در سال ۹۷ ایفا خواهد کرد.
به دنبال افزایش ظرفیت سیلوهای استاندارد و مطابق سند توسعه سیلوها تا سال ۱۴۰۵ حداقل سیصد هزار تن دیگر به سیلوهای استاندارد استان افزوده خواهد شد که عمدتا متعلق به بخش خصوصی هستند.

کاهش سرانه مصرف آرد و اجرای طرح شناورسازی فروش آرد

وی با بیان اینکه شرکت غله منطقه ۴ خوزستان به منظور مدیریت واحدهای نانوایی استان از مناطق پیشرو در راه اندازی سامانه فروش آرد (سپید سپه) بوده است، گفت: با بهره گیری از این سامانه و همچنین حذف فانتزی پزان از دریافت آرد یارانه ای و همچنین حذف آرد یارانه ای واحدهای صنعتی تولید نان و نیروهای مسلح و قطع سهمیه آرد نانوایی غیر فعال و یا کم کار و تشویق نانوایان به تبدیل نانوایی به آزادپزی توانسته است گامی بلند در کاهش سرانه آرد در استان بردارد. در حال حاضر جمعیت سرشماری سال ۹۵ تعداد چهار میلیون و ۷۱۰ هزار و ۵۱۱ نفر و سرانه آرد مصرفی با استفاده از آرد یارانه ای در شهر ۵/۶ و در روستا ۵/۷ و برای عشایر ۱۲ کیلوگرم در ماه است. در نهایت سرانه مصرفی کل استان ۷ کیلوگرم در ماه است.
مدیر شرکت غله استان خوزستان یادآور شد: در سال ۹۵ با پیشنهاد اتحادیه نانوایان، طرح شناورسازی فروش ۳۰ درصد از آرد نانوایان در کارگروه آرد و نان استان تصویب و از دی ماه سال ۹۵ توسط شرکت غله منطقه ۴ به اجراء در آمد. اجرای این طرح باعث بالا رفتن کیفیت آرد و ایجاد رقابتی سالم بین ۱۴ واحد کارخانجات آردسازی استان شد.

قبلی کاریکاتور شماره 22
بعدی چگونه با مصرف بی رویه آنتی  بیوتیک زندگی خود و نسل‏های آینده را نابود می‏سازیم؟

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.