گزینه اصلی اتحادیه اروپا در حساس‌ترین برهه تاریخی چیست؟

بازتاب سخنان ترامپ در عرصه بین المللی از زبان شریف نظام مافی

 مهرماه سال جاری نشست تجاری ژنو با حضور هیات تجاری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تجار و فعالان اقتصادی ژنو و رئیس پارلمان محلی این استان برگزار شد. در حاشیه نشست تجاری ژنو-تهران شرکت های زیادی به مذاکره رودررو (B2B) با شرکتهای اروپایی پرداخته و زمینه های توسعه همکاری را مورد بررسی قرار دادند.
شریف نظام مافی ریاست اتاق بازرگانی ایران و سوئیس پس از بازگشت از این نشست ها که همزمان با سخنان ترامپ برای نقض برجام انجام گرفت، میزبان خبرنگار نگاشته شده است تا به ارزیابی خود از این سفر و همچنان اثرات سخنرانی ترامپ در عرصه جهانی بپردازد.

مسئله برجام نیست؛ چالش مهم، اصول توافقات بین المللی است

وی در ابتدا با اشاره به اینکه دولت های اروپایی تصمیم سیاسی می گیرند و این شرکت ها هستند که تصمیم اقتصادی می گیرند، افزود: ترامپ سخنانی علیه برجام ایراد کرده و به کنگره اختیار داده که برای برجام تصمیم بگیرد لذا مسئولیت را به کنگره محول نموده است. این رفتار دو معنی دارد؛ از طرفی به شعارهای تبلیغاتی خود جامه عمل پوشانده و از طرفی دیگر به دنبال این است که برجام را شخصاً برهم نزند چرا که بسیاری از ژنرال های امریکایی برای نقض یک طرفه برجام به او هشدار داده اند.
در این میان آلمان، فرانسه و انگلیس تاثیرگذارترین کشورها در اروپا خواهند بود. اکنون کشورهای آلمان و فرانسه در حال سرمایه گذاری در ایران هستند چرا که در شرایط کنونی اختلاف جهانی صرفا به خاطر برجام نیست بلکه مسئله روی اصول توافقات بین المللی است. گزینه مورد بحث می توانست هر کشوری جز ایران باشد. اصل مطلب این است که آیا رئیس جمهور امریکا حق این را دارد که امضای رییس جمهور فرانسه و یا صدر اعظم آلمان را مردود اعلام کند و توافق را به صورت یک طرفه بر هم زند؟! در این میان تصمیم دولت های اروپایی چه خواهد بود؟! اروپا با پاسخ مثبت به سخنان ترامپ پایان خود را رقم خواهد زد چرا که پس از آن هر تصمیمی در کاخ سفید گرفته شود باید در سایر پایتخت های اروپا اجرایی شود! در این صورت تفاوتی بین کشورهای اروپایی و حکومت های دست نشانده ای مانند ریاض که همیشه گوش به فرمانند، نمی توان قائل بود!
جامعه جهانی منتظر است تا ببیند امریکا تا چه اندازه بر اروپایی ها فشار خواهد آورد. شاید امریکا حق خود بداند که به هر علتی امضای خود را نقض کند اما به قول آقای ظریف؛ نقض برجام سبب سلب اعتماد جهانی از امریکا خواهد شد چرا که کشورها خواهند فهمید که هر قرارداد و امضایی ممکن است ۴ سال بعد به هرعلتی از طرف امریکا نقض گردد و این بزرگترین ضربه به دولت امریکا خواهد بود.

سرمایه گذاری شرکت های بزرگ در ایران، پاسخی محکم به رفتار امریکا ست

رئیس اتاق ایران و سوئیس در ارزیابی خود از اینکه وضعیت روابط اقتصادی پس از صحبت های ترامپ به کجا ختم خواهد شد، اظهار داشت: اشتباه ترامپ در سخنانش، به کار بردن عبارت خلیج عربی بود که موجب پاسخ شدید ایرانیان و در نهایت نمایش حساسیت ایران و وحدت ملی مردم ما نسبت به ترامپ شد. اما در خصوص اثرات رفتار امریکا بر روی سرمایه گذاران باید تاکید کنم که قطعا سرمایه گذاران خارجی برای ورود به ایران اشتیاق قبل را نخواهند داشت و هدف کسانی مانند ترامپ نیز انزوای ایران است. اما نکته جالب، نگاه متفاوت برخی شرکت های اروپایی است. برای مثال؛ شرکت نستله سوئیس در هفته گذشته با یک شرکت ایرانی معتبر قرارداد سرمایه گذاری جدید در حوزه لبنیات منعقد کرد. چرا که شرکت های بزرگ، مشاوران حقوقی قوی دارند که مسائل جهان را تجزیه و تحلیل می کنند اما با وجود این شرایط باز هم وارد ایران می شوند که پاسخی محکم به رفتار امریکاست. این سرمایه گذاری سیگنال هایی را به جوامع بین المللی ارسال خواهد کرد.

تهدیدها و فرصت ها، اروپا کدام را بر می گزیند؟!

وی در تشریح تهدیدها و فرصت های پیش آمده در شرایط کنونی بین المللی یادآور شد: تهدیدها همان تحریم های فرامرزی (secondary sanctions ) هستند که طبق آن ممکن است هر شرکتی با ایران وارد تجارت شود، در دادگاههای امریکا محاکمه شود. در این صورت شرکت های بزرگ دنیا باید از قوانین داخلی امریکا تبعیت کنند. نقطه اصلی اختلاف همین جاست و شرکت های بزرگ، پیروی از قوانین امریکا را بر نمی تابند. از طرفی برای ارزیابی تهدید باید دید که مسئله تحریم فرا مرزی چقدر برای ترامپ اهمیت دارد؟! آیا او برای به بار نشستن این تحریم ها حاضر است روابطش را با قدرت های اروپایی بر هم بزند؟! چرا که اگر این تحریم ها به صورت قانون از طرف دولت آمریکا تصویب شود قطعا شرایط اقتصادی ایران به سمت بحران پیش خواهد رفت.
بخش “فرصت” بیشتر متوجه اروپاست. اگر اروپا (همانند آنچه تاریخ شاهد آن بوده) در مقابل این تحریم ها ایستادگی کند، به قطب مهم اقتصادی و سیاسی تبدیل می شود که همیشه حرفی برای گفتن دارد. پاسخ اینکه آیا اروپایی ها همچون دولت دست نشانده ریاض گوش به فرمان ترامپ خواهند بود و یا برعکس به صورت مستقل می ایستند و تصمیم خود را می گیرند، تمام معادلات را مشخص خواهد کرد. مقطع اقتصادی پیش رو یک مقطع حساس است. من به سرمایه گذاران اروپایی برای محتاط بودن در خصوص ورود به ایران حق می دهم اما اگر اروپا محکم بایستد آینده روشنی برای روابط ایران و اروپا به ویژه در حوزه اقتصادی می توان متصور بود.

توصیف واقع بینانه فعالان اقتصادی ایران در کنفرانس ژنو

رییس اتاق بازرگانی ایران و سوییس در خصوص دست آورد نشست ژنو اذعان داشت: دو نکته مهم در سخنرانی جناب خوانساری، رئیس اتاق تهران وجود داشت که کاملا متفاوت با سخنرانی هایی بود که تاکنون از طرف ایرانی ها انجام گرفته بود. خوانساری واقع بینانه و بسیار شفاف مشکلات و شرایط اقتصاد ایران را بیان کرد. بیان واقعیت ها و عدم تبلیغات واهی درخصوص “تبدیل شدن به قطب اقتصادی جهان” موجب می شود که دنیا بهتر با آن کشور وارد مذاکره شود. برای کشورهای امروز دیگر تندیس ها و تقدیرنامه ها معنایی ندارد آنچه مهم است واقعیت کنونی آن کشور و شرایط اقتصادی حال حاضر است. در کنفرانس ژنو و زوریخ در راستای بیان واقعیت ها این مطلب عنوان شد که ایران هم کشوری مطلوب برای سرمایه گذاری و در عین حال دارای شرایطی سخت برای این مهم است. از طرفی شرکت های سوئیسی متوجه شدند که اقتصاد غیر دولتی و خصوصی ایران، بخشی پویا و فعال است. مدیران این بخش در سایر کشورها امکان نمایش توانمندی های خود و درک واقعیت های اقتصادی را دارند. علی رغم اینکه جراید و رسانه های خارجی نقاط منفی ایران را منعکس می کنند؛ برگزاری این جلسات موجب لمس محسوس نقاط قوت اقتصاد ایران و معرفی بهتر فعالان اقتصادی ما می شود.

قبلی شماره 19 نشریه نگاشته
بعدی یازدهمین نمایشگاه ibex به کار خود پایان داد

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.