ظرفیت‌های اسمی کارخانجات آرد را به سمت ظرفیت‌های واقعی سوق دهیم

مدير کل دفتر صادرات گمرک ايران

 اساس و پایه اقتصاد مقاومتی، تولید و صادرات است تا هم بتوان صادرات را از لحاظ کمی و کیفی افزایش داد و هم بازارهای هدف بهتری پیدا کرد، بنابراین قوانین و مقررات باید در راستای تسهیل صادرات باشد و به نحوی از لحاظ تجربی، علمی و عملی رفتار کنیم که به کاهش موانع در صادرات منجر شود.
یکی از مهمترین سازمان های دخیل و تاثیرگذار در توسعه صادرات کشور، گمرک جمهوری اسلامی ایران است. برای شفاف سازی بحث ورود موقت گندم به گفتگو با عبدالرضا غلامی مدیر کل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی نشسته ایم.

وی پیش از این مدت سه سال مدیر کل دفتر تعیین تعرفه گمرک جمهوری اسلامی ایران و به مدت شش سال مدیر کل و معاون فنی گمرکات تجاری کشور بوده است.
غلامی بیان کرد: گمرک جمهوری اسلامی ایران دراجرای بند ۱۰ سیاست های تدوین شده اقتصاد مقاومتی و در راستای حمایت همه جانبه از مقوله صادرات کالا و خدمات با هدف تامین رشد پویا و بهبود شاخص های اقتصاد مقاومتی از تمام پتانسیل های ممکن برای ارائه تسهیلات حداکثری به بخش صادرات محصولات تولیدی کشور اقدام نموده است. یکی از این پتانسیل های مهم در کنار بسته حمایتی گمرک ایران از واحدهای تولیدی و صادراتی استفاده از پتانسیل قانونی ورود موقت مواد اولیه برای پردازش، تولید و صادرات کالا است که به واحدهای تولیدی ارائه می شود. مزیت ورود موقت مواد اولیه برای پردازش و تولید عدم نیاز به مجوزهای مقرراتی، عدم پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، کاهش بروکراس

ی های اداری اخذ مجوز و ارائه تسیهلات ویژه به واحدهای تولیدی صادراتی خوشنام، نمونه و فعالان مجاز اقتصادی می باشد که منجر به کاهش هزینه تمام شده کالا، افزایش رقابت پذیری، رشد و توسعه اقتصادی صادرات و اشتغال می گردد.

و اما ورود موقت گندم…

مدیر کل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی خاطر نشان کرد: ماده ۵۱ قانون امور گمرکی، بحث ورود موقت مواد اولیه برای پردازش و تولید را مطرح می کند که مزیت بسیار خوبی برای صادرات است چرا که در بحث ورود موقت مواد اولیه برای پردازش، بدون اخذ مجوزهای مقرراتی و بروکراسی های اداری و عدم پرداخت حقوق و عوارض گمرک، کالا به صورت موقت با مدت زمانی که در قانون تعیین شده، توسط تولیدکنندگان وارد شده تا تولید کننده بتواند با تشریفات بسیار کم و کوتاه، مواد اولیه مورد نیاز خود را پس از انجام مراحل تولید و ایجاد ارزش افزوده در کشور صادر نماید. همچنین تعداد مجوزهای صادره در خصوص ورود موقت برای پردازش در ۴ ماهه نخست سال جاری ۱۳۰ فقره به ارزش ۲۴۶ میلیون دلار که از نظر تعداد مجوز ۶۶ درصد و از نظر ارزش ۱۹۶ درصد رشد داشته و تعداد مجوزهای صادره ورود موقت گندم جهت تولید و صادرات آرد و ماکارونی در چهار ماه ابتدای سال جاری تعداد ۱۶ فقره به ارزش ۱۰ میلیون دلار است.

ارائه تسهیلات برای واحدهای تولیدی که ارزش افزوده زیادی بر مواد اولیه ایجاد می کنند

وی با اشاره به اینکه عمده دغدغه گمرک در بحث ورود موقت، کمک به واحدهای تولیدی به ویژه ظرفیت های خالی آنها در کشور است، گفت: ظرفیت های اسمی بسیار خوبی در کشور وجود دارد که باید آنها را به سمت ظرفیت های واقعی تولید سوق دهیم. در راستای فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، که به منزله ی تولید و صادرات است، همچنین قانون بهبود فضای کسب و کار، کمک به صادرات و رفع موانع تولید رقابت پذیر، قانون امور گمرکی تسهیلات ورود موقت مواد اولیه لازم را به واحدهای تولیدی ارائه می دهد تا ارزش افزوده زیادی نصیب کشور شود که امسال نیز با این دیدگاه تا کنون روند خوبی در پیش داشتیم و برای متقاضیان واحدهای تولیدی تسهیلات لازم را ایجاد کرده ایم.

غلامی با بیان اینکه با توجه به میزان ظرفیت، توان تولید و سوابق صادراتی به واحدهای تولیدی شناخته شده در کشور بدون هیچ محدودیتی تسهیلات ارائه می کنیم، گفت: از واحدهای تولیدی که ارزش افزوده زیادی بر مواد اولیه وارداتی ایجاد می کنند در ارائه تسهیلات استقبال می کنیم و محدودیت خاصی برای این موضوع نداریم.

مدیر کل دفتر صادرات گمرک جمهوری اسلامی اذعان کرد: بحث ورود موقت مواد اولیه برای فرآوری، همیشه مزیتی بوده که در قانون امور گمرکی وجود داشته و تنها در دوره های مختلف با توجه به نگاه هایی که سایر وزارتخانه ها نسبت به ورود موقت بعضی کالاها داشته اند، ممکن است تغییراتی در آن ایجاد شده باشد. به عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی این نگرانی را دارد که ممکن است کالای ورود موقت برای پردازش در چرخه تولید و صادرات قرار نگیرد و در بازار داخلی به فروش برسد و تاثیر منفی در تعادل بازار داخل داشته و یا باعث آسیب های جدی در بخش کشاورزی و سایر بخش های اقتصادی گردد، به همین جهت سعی شده تا با استفاده از ابزارهای معین قبل و بعد از صدور مجوز، حین تولید و پردازش و صادرات نظارت و کنترل های لازم انجام شود تا به واحدهایی که برای گمرک ثابت شده تولید کننده و صادر کننده واقعی هستند، تسهیلات و مجوز ورود موقت برای پردازش داده شود. همچنین با نظارت های دائمی که می توان بر این موضوع داشت نیاز است به طریقی عمل شود که از نشت کالای ورود موقت به بازار داخلی و آسیب های احتمالی به بخش های اقتصادی و کشاورزی جلوگیری گردد.

امکان صدور مجوز ورود موقت مجدد برای متقاضی بدون انجام بخشی از تعهدات قبلی وجود ندارد

وی تصریح کرد: قبل از تشکیل کارگروه مشترک با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست ها در کمیته مرکزی ورود موقت در گمرک ایران رسیدگی می شد که در اغلب موارد با درخواست منوط به بازدید از واحد تولیدی و احراز فعالیت موافقت می شد. یکی دیگر از معیارهای کنترل بررسی، سوابق صادراتی متقاضی می باشد که در این زمینه سوابق مربوطه به سه سال قبل مورد رسیدگی قرار می گیرد. میزان مورد موافقت برای متقاضیان که برای بار اول اقدام به درخواست ورود موقت می نمایند به میزانی تعیین می گردد که ضمن کمک به واحد تولیدی، زمینه سوء استفاده را فراهم نیاورد.
غلامی افزود: در صورتی که ذی نفع در مدت مقرر بتواند نسبت به انجام بخشی از تعهدات با ارائه مستندات اقدام کند، گمرک ایران پس از احراز صادرات از طریق سامانه جامع امور گمرکی نسبت به بررسی درخواست جدید اقدام می نماید. لذا امکان صدور مجوز ورود موقت مجدد برای متقاضی بدون انجام بخشی از تعهدات قبلی وجود ندارد. پس از ترخیص کالا نیز گمرک می تواند نسبت به بازدید از محل نگهداری کالا اقدام نموده و فرآیند تولید و صادرات را کنترل نماید. ضمنا تمدید پروانه های ورود موقت خصوصا گندم منوط به احراز وجود عین کالای ورود موقت شده یا محصول تولیدی یا انجام صادرات می باشد، در غیر این صورت ضمن وصول تضامین ماخوذه نسبت به پیگیری های حقوقی از طریق مراجع قضایی اقدام می گردد. از سوی دیگر در کارگروه مشترک نیز ضمن بررسی سوابق متقاضیانی که برای اولین بار نسبت به ارائه در خواست اقدام می نمایند و سوابق صادراتی نداشته اند، قرار داد صادراتی که به تایید مراجع ذیصلا ح رسیده باشد، درخواست می گردد. محدود شدن امکان صادرات آرد به یک گمرک به جهت کنترل سقف مجاز صادرات و مهلت شش ماهه در نظر گرفته شده و صدور مجوز ورود موقت گندم به صورت متمرکز از دیگر ابزارهای نظارتی و کنترلی گمرک می باشد.
وی یادآور شد: هنگامی که یک واحد تولیدی بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی صرفا با ارایه ی یک تضمین بیمه ای و یا تضمین بانکی بتواند کالایی را وارد کرده و در چرخه تولید قرار دهد کمک بسیار زیادی در فرآیند تولید و صادرات، کاهش هزینه تمام شده ی کالا و افزایش ارزش افزوده خواهد داشت، از طرفی با توجه به مشکلات زیاد تولید کنندگان در تامین مالی جهت خرید مواد اولیه، ورود موقت موضوع ماده ۵۱ قانون امور گمرکی کمک شایانی خواهد کرد.

پیشنهادات گمرک برای صادرکنندگان آرد

این مقام مسئول در گمرک به بیان پیشنهاداتی در راستای استفاده از ظرفیت های تولیدکنندگان و صادر کنندگان آرد در کشور پرداخت و گفت:
بررسی راهکارهای استفاده از گندم مازاد ذخیره داخلی جهت استحصال و صدور آزاد آرد با نظر وزارت جهاد کشاورزی و همچنین پیش بینی سیاست های حمایتی از سوی دولت برای حفظ بازارهای صادراتی آرد در کشورهای همسایه با توجه به ظرفیت و توان بالای موجود در کارخانه های تولید آرد داخلی می تواند موثر باشد.
وی تاکید نمود: با به کارگیری سامانه جامع امور گمرکی زمان صدور مجوز ورود موقت مواد اولیه از جمله ورود موقت گندم، ارسال الکترونیکی جهت کسر از مجوز و تسویه الکترونیکی در گمرکات اجرایی کاهش چشمگیری خواهد داشت.
غلامی یادآور شد: بحث رقابت پذیری یک واحد تولیدی زمانی می تواند در چرخه مبادلات بین المللی یا بازارهای رقابتی دنیا نمایان شود که کالای تولید شده ارزان تر به مشتری یا مصرف کننده نهایی برسد. اگر با دید منطقی به بحث ورود موقت نگاه کنیم و تسهیلات را به درستی به تولید کننده ارائه دهیم در این صورت هزینه نهایی تولید پایین آمده و در نتیجه کالای صادراتی قابلیت رقابت با کالاهای خارجی را خواهد داشت که در این وضعیت امکان صادرات مناسب و دستیابی به بازارهای جدید فراهم می شود.
این مقام مسئول گمرک در خاتمه خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما در گمرک ایران به ویژه دفتر صادرات، این است که با استفاده از پتانسیل ورود موقت مواد اولیه برای پردازش و تولید و صادرات کالا، قدم مثبتی در راستای کاهش قیمت تمام شده کالا، کاهش بروکراسی های اداری و محدویت های قانونی و مقرراتی برداشته و در نهایت در مسیر رشد اقتصادی، توسعه صادرات غیر نفتی و اشتغال قدم های مثبتی برداریم.

قبلی شماره 5 نشریه نگاشته
بعدی آيا روند سياسی کشور بهبودی در وضعيت اقتصادی خواهد داشت؟

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.