آیا روند سیاسی کشور بهبودی در وضعیت اقتصادی خواهد داشت؟

گفتگويی متفاوت با مهرزاد جمشيدی رياست انجمن آسيابانان خاورميانه و آفريقا

رقابت های منطقه ای امروزه به یکی از مسائل بسیار مهم منطقه خاورمیانه تبدیل شده است. این رقابت در سال های اخیر با وقوع تحولات جدید در منطقه خاورمیانه به بازی اصلی سیاست در خاورمیانه و بحران های منطقه تبدیل شده است. منطقه خاورمیانه با سرزمینی به طول ۱۱ هزار و عرض ۵ هزار کیلومتر وسعت، دارای موقعیت استراتژیک و ژئو پولیتیک و در محل تلاقی محورهای بزرگ ارتباطی زمینی و ذخایر عظیم انرژی، همواره مورد توجه قدرت های بزرگ قرارداشته است.
ایران به عنوان یکی از قدرت های منطقه با چالش های رقابتی تاثیر گذار، همواره چشم انداز رو به رشدی را تجربه کرده است.
مطلب فوق بخشی از گفتگوی اختصاصی آقای مهرزاد جمشیدی ریاست انجمن آسیابانان خاورمیانه و آفریقا و مدیر عامل آرد خوشه فارس با خبرنگار نگاشته است. وی در این گفتگو نظرات جالبی در خصوص روند سیاسی و اقتصادی جهان و تاثیر آن بر اقتصاد ایران عنوان نموده است.

خروج انگلستان از اتحادیه اروپا (Brexit) موجی تازه در روند تعاملات اقتصادی، سیاسی و جهانی

وی در ابتدا به یکی از بحث های داغ محافل بین المللی امروز یعنی Brexit اشاره کرد و تحلیل خود را اینگونه مطرح نمود: از سالها پیش بسیاری از کشورها از جمله اروپایی ها (قبل از ورود چین به بازار) برای مقابله با قدرت اقتصادی آمریکا، پول رایج خود را ایجاد نمودند. کشور انگلیس نه بخاطر سابقه اقتصادی خود (چراکه پنجمین رتبه اقتصاد جهان را در دست دارد) بلکه به دلیل سابقه تاریخی، بعد از تشکیل اتحادیه اروپا قبول نکرد که عکس ملکه کشورش را از روی اسکناس های رایج خود حذف کند و برای معاملات روزانه از یورو استفاده کند. اما به هرحال شکل گیری منطقه یورو الگویی برای سایر کشورهای جهان شد. عربستان در یک دوره به دنبال تجربه یورو و یکسان نمودن واحد پول کشورهای عربی افتاد که با مخالفت کشور عمان مواجه شد.
به عقیده من به دنبال Brexit اشتیاق کشورها برای یکپارچگی کمتر خواهد شد و خروج انگلستان از اتحادیه اروپا روندی تازه است که می تواند ساختار همه مناطق دنیا و تعاملات کشورها را عوض کند. به عنوان مثال زمزمه های جدایی منطقه Basque region در شمال اسپانیا به گوش می رسد، در بسیاری از کشورهای آفریقایی دولت ها درگیر جدایی طلبان هستند، در آسیا نیز چین به صورت یک قطب جدا و قدرتمند اقتصادی و حتی سیاسی فعالیت می کند.

بهبود وضعیت اقتصادی ایران چگونه محقق خواهد شد؟

جمشیدی در پاسخ به اینکه وضعیت اقتصادی ایران در چه جریانی قرار گرفته، یادآور شد: کشور های منطقه همواره از ایران قدرتمند در هراس هستند. ویژگی منحصر به فرد ایرانی ها، هوش و استعداد آنهاست، لذا تلاش قدرتمندان دنیا شاید روند پیشرفت ایران را آرام تر کند اما مانع آن نخواهد شد. از طرفی رهبران و مدیران کشور از لحاظ سیاسی بسیار پخته تر از دیگر کشورهای منطقه هستند. در طول این سال ها اتفاقات ناگوار زیادی از جنگ گرفته تا تحریم برسر کشورمان آمده است. امروز وضع اقتصادی رضایت بخش نیست اما باید توجه داشت تحریم ها در طول ۸ سال به نقطه اوج خود رسید، لذا نباید توقع داشته باشیم که در طول ۲ سال به وضعیت عادی و قبلی بازگردیم چرا که برای بهبود وضعیت اقتصادی عوامل متعددی تأثیر گذار است.

قصه تحریم های ایران روند بازی اقتصادی در جهان را تغییر داد!

از ریاست انجمن آسیابانان خاور میانه و آفریقا در خصوص میزان بهره گیری اقتصادی ایران از بازار منطقه با توجه به شرایط کشورهای همسایه سوال کردیم، وی اذعان داشت: به عقیده من از این وضعیت در حال حاضر هیچ بهره ای نمی توان برد! قصه تحریم های ایران روند بازی اقتصادی در دنیا را به نحو عجیبی تغییر داد. برای اولین بار در تاریخ، بانک ها به ابزار اجرایی سیاست های ضد ایران تبدیل شدند. هیچ گاه انتقال پول در روند تحریم ها با مانع مواجه نشده بود اما در تحریم های علیه ایران، کشورهای تحریم کننده مانع فعالیت بانک ها نشده اند، بلکه اعلام کردند اگر با کشورهای تحریم شده کار کنید، جریمه نقدی خواهید شد و باید تاوان پرداخت کنید!
لذا تا زمانی که مسائل بانکی حل نشود کاری از پیش نمی رود. هیئت های زیادی برای رفع مشکلات پولی و بانکی رفت و آمد کرده اند و علی رغم روند مثبتی که وجود دارد تعداد قراردادهای بسته شده در طول این مدت کوتاه بوده، به رقم انگشتان دست هم نمی رسد!

چرا حوزه غلات و صنعت آرد ما هیچ جذابیتی برای سرمایه گذاران خارجی ندارد؟

جمشیدی در ادامه به حوزه تخصصی غلات و چگونگی جذب سرمایه گذاری خارجی در این بخش اشاره کرد و اظهار داشت: در پاسخ به این سوال که آیا بازار ایران در حوزه غلات و فرآورده های آن برای سرمایه گذاران خارجی جذاب خواهد بود، نام شرکت SEABOARD را یادآور می شوم که به عنوان شرکتی چند ملیتی در سایر کشورها، کارخانه آرد احداث می کند و به دلیل جذابیت این صنعت حضوری موثر در اغلب کشورهای آفریقایی دارد، اما صنعت آرد ما هر چند ماه یک بار با تغییر سیاست مواجه می شود. تغییر نرخ آرد، عدم حق انتخاب خرید مواد اولیه توسط کارخانجات آرد و نوساناتی که هر از چند گاهی در سیستم آرد کشور اعمال می شود، موجب سرخوردگی سرمایه گذاران این صنعت شده است. همه در این مملکت نگران قیمت نان هستند! سهمیه بندی که مانعی بزرگ در رشد صنعت تولیدی کشور است، تا کی ادامه خواهد یافت؟! متأسفانه تعدادی از واحدها هنوز موافق ادامه سیستم سهمیه بندی هستند که این مسأله نیز جای بسی تأمل دارد.
به عقیده من تنها بخش جذاب حوزه غلات، فرآورده های آن و مواردی همچون تولید فروکتوز و فرآوری دانه های روغنی است که به دلیل نیاز مبرم کشور در این بخش، می تواند برای سرمایه گذاران خارجی جذاب باشد. امروز کارخانجات آرد نیز در بخشی که مستقل از گندم دولتی کارمی کنند، می توانند نوآوری و درآمدزایی کنند. برای مثال آرد خوشه فارس در حال حاضر تنها ۲۰ درصد ظرفیت خود را از گندم سهمیه بندی استفاده می کند و ۸۰ در صد ظرفیت را به صورت آزاد و مستقل فعال نگاه داشته است.

قبلی ظرفيت‌هاي اسمی کارخانجات آرد را به سمت ظرفيت‌هاي واقعي سوق دهيم
بعدی ساخت انبار هاي غير مکانيزه امري غير اقتصادي، تحليلي بر مزيت هاي سيلو هاي فلزي بر انبار هاي مکانيزه غلات

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.