چه کسی مسئول سیلوهای فلزی ای است که امروز غیر قابل استفاده اند؟


عدم اطلاعات دقیق و درست در مورد اختلاف فاحش کیفی و هزینه‌های بهره برداری در مورد سیلوهای بتنی و فلزی، یکی از بزرگترین چالش‌های متقاضیان سیلو و سیلوسازان در چند سال اخیر بوده است. متاسفانه با هجوم فروشندگان و دلالان سیلوهای فلزی بی کیفیت و ایجاد رقابت صرفاً قیمتی، بدون اطلاع‌رسانی در خصوص دیگر هزینه‌های احداث و همچنین عدم رعایت حداقل‌های کیفی و استانداردهای فنی و سازه‌ای، سرمایه گذاران بسیاری به احداث سیلوهای فلزی ترغیب شدند. اما پس از گذشت کمتر از یک دهه شاهد معضلات بسیاری از جمله کج شدن، پاره شدن، پیچیدن، تخم مرغی شدن، خوردگی، از بین رفتن گالوانیزه بدنه و زنگ زدگی سیلوها هستیم چراکه اغلب این سیلوهای فلزی صرفاً بدلیل ارزان بودن موفق به فروش شده اند.

مطلب فوق مقدمه‌ای چالش برانگیز برای کسانی است که در حوزه سیلو به هر نحوی گام نهاده‌اند. متأسفانه آمار غیر رسمی و بالای خرابی سیلوها در چند سال اخیر، بسیاری از فعالان حوزه سیلوسازی را نگران سرمایه‌هایی نموده که نه برای شخص سرمایه گذار بلکه به نحوی جزء سرمایه‌های ملی می‌باشند و متأسفانه در موجی از بی اطلاعی و دلالی به تاراج رفته و یا هدر شده‌اند.
مهندس بابک مدنی مدیر عامل شرکت سیلوسازی فن‌آوران سازه گهر، ضمن بیان مقدمه فوق، گفت: شاید کارفرمایان محترم با کمی تحقیق و با شناخت کامل‌تر به سمت و سوی سیلوهای بتنی گام برمی‌داشتند و یا از سیلوهای استاندارد فلزی و سازندگان اروپایی و آمریکایی یا کانادایی با درخواست دفترچه محاسبات و استاندارهای لازم بهره می‌جستند.

خسارت میلیون دلاری به غلات در بنادر کشور

مهندس مدنی با بیان اینکه بنادر ایران در حال حاضر نیاز مبرم به سیلوهای نگهداری غلات دارد، افزود: سالانه خسارتی معادل میلیون‌ها دلار بابت انباشت غیر استاندارد و فساد غلات و همچنین هزینه‌های معطل شدن کشتی‌ها در بنادر بواسطه عدم توان تخلیه سریع را شاهد هستیم. از طرفی شاهد احداث برخی سیلوهای فلزی در سواحل کشور هستیم در حالی که رطوبت بالا در شمال کشور و هوای گرم و مرطوب در سواحل جنوبی قطعاً تخریب و نابودی این سیلوها را به مراه خواهد داشت.
این فعال سیلوساز با ابراز تأسف از اینکه زمین‌های بنادر به صورت زمان محدود (۱۵تا ۲۰سال) در اجاره صاحبان سرمایه قرار می‌گیرد، گفت: در این مدت، ضمن احداث سیلو، از درآمدهای حاصل از آن بهره‌برداری می شود و پس از طی این دوره تمامی مستغلات احداث شده متعلق به سازمان بنادرو کشتیرانی خواهد بود. سوال این است که؛ پس از بیست سال بهره برداری در شرایط آب و هوایی بنادر آنچه از سیلوهای فلزی باقی می‌ماند احتمالا آهن پاره‌ای بیش نیست! پس چگونه سازمان محترم بنادر و کشتیرانی با احداث اینگونه سیلوها موافقت می‌کند؟!

آیا سرمایه گذاران را مجبور به ساخت سیلوی فلزی در بنادر می‌کنند؟

مدنی با بیان اینکه شاید این شایعه صحت داشته باشد که سازمان‌های زیربط، امر به احداث سیلوی فلزی به سرمایه گزاران تحت هر شرایطی نموده‌اند، اذعان داشت: به عقیده من، راه مطمئن و ماندگار، احداث سیلوهای بتنی در ظرفیت های مناسب از هزار تن تا ده هزار تن در بنادرمی‌باشد. همچنین امکان تخلیه ثقلی غلات از دریچه‌های کناری در بدنه سیلوها باعث صرفه جویی عمده در استهلاک ماشین آلات و همچنین برق مصرفی خواهد بود و این امر به تخلیه محصول سرعت ویژه‌ای می‌بخشد. البته لازم به ذکر است که این امکان صرفاً در سیلوهایی که محاسبات بر اساس بار یکطرفه انجام شده باشد، میسر است البته سیلوهایی که دارای ارتفاع بلند باشند از این مزیت به خوبی بهره مند می شوند که ارتفاع بیش از ۲۵ متر صرفا مربوط به سیلوهای بتنی می باشد. پس از طی دوره ی اجاره، سیلوهای بتنی همچنان قوی و کارآمد و پا برجا، در اختیار سازمان بنادر و کشتیرانی قرار می‌گیرد.

برنامه احداث سیلو در قزاقستان، قرقیزستان و روسیه

مدیرعامل شرکت فن آوران سازه گهر در خصوص برنامه‌های این شرکت گفت: با توجه به داشتن کارگاه‌های ساخت قالب لغزنده، امکان احداث همزمان چندین کندو سیلوی بتنی با ظرفیت های متفاوت و سرعت بخشیدن به پروسه اجرایی وجود دارد. وی با اشاره به تقاضای مشتریانی از کشورهای خارجی، مهمترین برنامه کوتاه مدت فن آوران سازه گهر را احداث سیلوهای بتنی در کشورهای قزاقستان، قرقیزستان و روسیه دانست و یادآور شد که در این زمینه مذاکرات موثری در حال انجام است.

احداث ۵۰۰ هزار تن سیلو در سطح کشور

شرکت فن آوران سازه گهر از سال ۱۳۸۶ به صورت تخصصی کار خود را در زمینه ساخت سیلوهای بتنی آغاز نموده و تا امروز موفق به احداث بیست پروژه موفق سیلوهای بتنی ذخیره سازی گندم و آرد شده است.
این شرکت با شعار کیفیت، سرعت، حداقل قیمت شروع بکار کرده و با بهره گیری از دانش فنی بالای مهندسین ایرانی با احداث بیش از ۵۰۰ هزار تن سیلوی ذخیره سازی غلات گرانولی و پودری در نواحی مختلف کشور اعم از مرطوب، گرم و خشک و سردسیر اثبات نموده که برند اول سیلو سازی بتنی کشور است و با تکیه بر مدیریت پروژه ها می تواند ضمن حفظ کیفیت، زمان ساخت سیلوهای بتنی را به زیر شش ماه تقلیل دهد و بر تنها برتری ذهنی سیلوهای فلزی که سرعت بالا می باشد، غلبه نماید.
فن آوران سازه گهر پروژه های خود را از صفر تا صد یعنی از تحویل زمین تا بهره برداری کامل عهده دار است. رضایتمندی کارفرمایان محترم از عملکرد این شرکت وتبلیغ ما توسط مشتریان، بزرگترین دستاورد فن آوران بوده است.

قبلی مروري بر بازار غلات روسيه، رهبر آينده غلات جهان
بعدی به شدت طرفدار آزادسازي هستم

۲ دیدگاه

 1. a.sh
  ۱۳۹۷-۰۳-۰۳
  پاسخ

  سلام
  بله شما هم باید واسه کار خودتون تو سر سیلو فلزی بزنید

  • سلام، در صورت پاسخ فنی از مطالب شما نیز استقبال می کنیم. با دفتر نشریه تماس بگیرید .

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.