جدال با کورن فلکس‌های تاریخ گذشته در بازار ایران

چرا تنها 500 هزار نفر در کشور غلات صبحانه مي خورند؟!

آغاز فعالیت شرکت صدف طلایی ایرانیان (ماماتین) از سال ۸۴ در طی سفری کاری به دبی آغاز شد. در طی این سفر و بر حسب اتفاق مشاهده شد که کورن فلکس های تاریخ گذشته با تاریخ جدید بسته بندی و به ایران فرستاده می شود. با مشاهده این صحنه و ظلمی که بر مصرف کننده ایرانی تحمیل می شد، تصمیم بر آن شد تا تکنولوژی تولید کورن فلکس خریداری و برای تولید داخلی به ایران آورده شود. به این منظور و انتخاب بهترین تکنولوژی از چندین کشور اروپایی بازدید به عمل آمد که در نتیجه تکنولوژی از شرکت پاوان خریداری شد. خوشبختانه در این راستا ایتالیایی ها به تعهدات درخصوص نصب ماشین آلات به درستی عمل کردند و از سال ۸۹-۹۰ تولید آزمایشی کورن فلکس با برند ماماتین آغاز به کار شد. در حال حاضر این کارخانه با ظرفیت ۲۲۰۰ تن در یک شیفت تولید دارد. مقدمه فوق بخشی از سخنان مهندس محمدرضا رائی، مدیرعامل شرکت صنایع غذایی ماماتین درگفتگو با خبرنگار نگاشته است که برای اولین بار در ایران و با مشکلات فراوان اقدام به تولید ۲۰نوع غلات صبحانه به صورت کاملا استاندارد و مدرن نموده است.

غلات صبحانه جایگزین مناسبی برای برنج، نان و شکر

وی در ابتدا با بیان اینکه مصرف غلات صبحانه و قرارگیری این محصول در سفره ایرانیان باید از سوی رسانه و دولت فرهنگ سازی شود، گفت: از علت های اصلی ابتلا به دیابت در طولانی مدت، استفاده از غذاهای ناسالم برای صبحانه و میان وعده ها است که به سرعت در حال پیشروی است. متاسفانه در حال حاضر رتبه مصرف غلات صبحانه در بین ایرانیان بسیار پایین است در حالی که استفاده از غلات فرآوری شده برای صبحانه و میان وعده ها به عنوان خوراک اصلی مردم از ۱۰۰ سال پیش در کشورهای اروپایی و آمریکا رواج داشته است. هدف از تولید محصولات ماماتین در ابتدا محصولات تاریخ گذشته ای بود که وارد ایران می شد اما در حال حاضر تولید محصولات ویژه با جوانه گندم و بلغور ذرت، برای مصارف بیماران دیابتی و عموم مردم موجب استقبال از غلات صبحانه شده به نحوی که اگر این محصولات را با شیر مصرف کنند، غذای کاملی محسوب می شود.
رائی چشم انداز تولید و مصرف کورن فلکس در ایران را به نسبت گذشته مثبت عنوان کرد و ابراز امیدواری کرد تا جوانان نسل جدید تغییراتی در تغذیه خود بدهد تا از این میزان حجم مصرف برنج، نان و شکر مضر برای سلامتی کاسته شود.

محصولات ماماتین عاری از هرگونه افزودنی!

مهندس رائی با تاکید بر اینکه محصولات شرکت ماماتین اسنک نیست و در پروسه تولید به هیچ وجه از روغن استفاده نمی شود، اذعان داشت: این شرکت محصولات رژیمی با تاییدیه سازمان بهداشت تولید می کند. همچنین هیچگونه افزودنی در محصولات ماماتین نمی شود و تنها افزودنی آن شکر یا عسل است که برای شیرین کردن به کار برده می شود تا با ذائقه ایرانی ها منطبق شود.
وی با بیان اینکه چندین برند داخلی در حال تولید محصولاتی تحت عنوان غلات صبحانه در کشور هستند افزود: هیچ یک از این واحدها توانایی تولید کورن فلکس را در مقایسه با تکنولوژی ماماتین ندارند.

علاقه مند استفاده از جو دوسر در محصولات ماماتین هستیم!

مدیرعامل شرکت صدف طلایى (ماماتین) در خصوص تنوع غلات مصرفی در این محصولات گفت: لایه خارجی ذرت به نام بلغور ذرت و انواع آرد ها مانند آرد برنج طارم شمال، گندم، جوانه گندم و جو عمدتا مواد اولیه تولید محصولات ماماتین است. همچنین علاقه مند استفاده از جو دوسر در محصولات این شرکت هستیم اما به دلیل قیمت بالای این غلات در ایران قیمت محصول تمام شده نیز بالا می رود و متقاضی خود را نخواهد داشت.
وی در ادامه افزود: در حال حاضر گران ترین محصول ماماتین برای مصرف کننده حدود ۱۲ هزار تومان است که نمونه خارجی آن با قیمت ۳۸ هزار تومان در بازار به فروش می رسد در حالی که دارای تکنولوژی تولید مشابه هستیم. لازم به ذکر است که ما از بهترین غلات ازجمله جوانه گندم و برنج طارم استفاده می کنیم و محصول پس از اتمام در همان روز در فروشگاه ها توزیع می شود اما محصولات خارجی مشابه پس از گذشت ۶ ماه از واردات و قرارگیری در گمرک در فروشگاه ها توزیع می شود که متاسفانه شاهد هستیم میزان فروش نمونه خارجی بیشتر از نمونه ایرانی آن است.

کمتر از ۵۰۰ هزار نفر در کشور غلات صبحانه می خورند

این فعال حوزه فرآورده های غلات در خصوص مشکلات بازار فروش محصولات غلات فرآوری شده صبحانه گفت: تصور اولیه بنده به عنوان بنیان گذار شرکت ماماتین این بود که با فرض ۷۰ میلیون جمعیت ایران و مصرف روزانه به اندازه ۱ گرم غلات برای هر فرد، ۷۰ میلیون گرم تولید لازم است پس نیاز است تا تعداد کارخانه ها روز به روز افزایش یابد تا ۱ گرم مصرف را پاسخگو باشیم اما حال که به عمل وارد شدم، همان ۱ گرم را هم حتی ۲ میلیون نفر هم مصرف نمی کنند. بنابراین تا زمانی که غلات صبحانه به دید تنقلاتی دیده شود که برای کودکان فراهم می شود منحنی مصرف در رتبه پایین خواهد ماند. از طرفی صدا و سیما با دریافت هزینه های سنگین تبلیغاتی، همکاری لازم را با شرکت های تولید کننده در جهت فرهنگ سازی ایفا نمی کند.

حمایت از تولید نیاز به عمل دارد، نه شعار!

مدیرعامل شرکت صدف طلایى (ماماتین) در خاتمه با اشاره به اینکه قوانین اداری کشور سال هاست که موجب اختلال در تولیدات داخلی کشور شده است و موانع تولید است افزود: برای مثال شهرک صنعتی شمس آباد که از طرف دولت به صنایع تولیدی واگذار شده است، جزء محروم ترین مناطق از جهت امکانات اولیه مانند آب، آسفالت و تلفن است و واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه می کند در کنار این موضوع اکثر کارگران کشور، آموزش تخصصی ندیده اند. دارایی و مالیات بدون در نظر گرفتن شرایط تولیدی به دنبال اخذ وجه پرداختی از سوی تولیدات هستند.
وی تاکید کرد: حمایت از تولید باید به عمل برسد و از شعار خارج شود. امیدوارم رسانه ها با انتقاد از قوانین دست و پا گیر به کمک و پیشرفت روز افزون تولید بپردازند.

قبلی کشور نياز به 100 تا 120 ميليون يورو سرمايه‌گذاري در سال دارد
بعدی تجارت غلات از ريسک بالايي برخوردار است

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.