ناخالصی بالای گندم کشور، چالشی بزرگ برای تجهیزات انتقال سیلو

معرفي جاروي کف سيلو با برند موريون فرانسه

وقتی صحبت از کیفیت سیلوی فلزی می شود، سه فاکتور را باید در نظر گرفت: ۱) زیرسازی و فونداسیون ۲) سازه سیلو ۳) تجهیزات انتقال مواد

چون گذارد خشت اول بر زمین معمار کج                                           گر رساند بر فلک، باشد همان دیوار کج

متاسفانه پروژه‌های سیلوی بتنی و فلزی سراغ دارم که به علت اجرای پی ضعیف و غیر اصولی و به دنبال آن در اثر نشست و یا شکست فونداسیون درنهایت سیلو دچار مشکل شده است و یا حتی غیر قابل استفاده شده است. مطلب فوق مقدمه ی گفتگوی ما با آقای مهندس بهنام مدیر عامل شرکت آرد کار صنعت است. وی سالهاست که در حوزه ی تجهیزات سیلو و انتقال مواد وهمچنین ماشین آلات تولید آرد در کشور فعالیت می کند.

وی در ابتدا اظهار داشت: وقتی پی سیلو مشکل داشته باشد مساله غیر قابل جبران خواهد بود. لذا در اجرای فونداسیون اصلا نباید خساست به خرج داد و بدنبال راهکارهای ارزان و غیر اصولی رفت. در واقع در زمین هایی که دارای مقاومت پایین می‌باشند ایجاد سیلو فلزی با توجه به سبک بودن سازه موجه‌تر از سیلوی بتنی می‌باشد.

کیفیت نصب تجهیزات سیلو، نکته‌ای که کمتر بدان پرداخته شده است!

این فعال حوزه سیلو در ادامه به عوامل مؤثر در کیفیت سازه سیلو اشاره کرد وگفت: کیفیت سازه سیلو در درجه اول بستگی به کیفیت مواد بکار رفته در سازه مانند: ورق بدنه و سقف، پیچ و مهره، واشر، مواد آب بندی و صد البته بستگی به طراحی سیلو و محاسبات استاتیک سازه با توجه به رعایت استاندارد‌‌ها و در نظر گرفتن عواملی مانند زلزله، بار برف و فشار باد دارد. درباره این موارد تا کنون به اندازه کافی بحث شده است و بدیهی است که در هنگام سفارش باید به این موارد دقت کرد.
مدیر عامل آرد کار صنعت کیفیت نصب سیلو و تجهیزات آن را از جمله نکاتی دانست که کمتر به آن پرداخت شده است. وی گفت: در بعضی از پروژه‌ها مشکلات پیش آمده ناشی از نصب غلط و عدم تجربه و تبحر گروه نصب می‌باشد.
در رابطه با کیفیت تجهیزات انتقال، جای بحث فراوان است. عواملی مانند ضخامت ورق های بدنه تجهیزات، استفاده از صفحات ضد سایش، انتخاب صحیح سرعت زنجیر نقاله و یا تسمه بالابر و صد البته نصب سیستم های امنیتی در بالابرها و نقاله های زنجیری و کیفیت نصب بسیار حائز اهمیت می‌باشد و درنهایت در کارایی سیستم، تاثیر مستقیم دارند.

چرا سیلوسازان برند جاروی کف سیلو را نادیده می‌گیرند؟

بهنام در ادامه به جاروی کف در سیلوها کف تخت بتونی و فلزی اشاره کرد و گفت: به علت تجمع ذرات با وزن مخصوص کمتر در کف سیلو، در هنگام تخلیه سیلو وقتی به کف سیلو می رسیم شاهد بالا رفتن میزان خاک و فضولات در غله می شویم، به ویژه در گندم داخلی که عموماً دارای ناخالصی‌های بیشتری نسبت به گندم وارداتی می‌باشد. در واقع جاروی کف باید برای تخلیه غلات با میزان ناخالصی بسیار بالا طراحی شده باشد، که متاسفانه اکثر سازندگان این مسئله را نادیده می‌گیرند.
این فعال حوزه سیلو در ادامه به معرفی جاروی موریون فرانسه پرداخت و گفت: شرکت فرانسوی موریون (Morillon) که در سال ۱۸۶۵ میلادی تاسیس شده است، دارای تجربه منحصر به فرد در طراحی و ساخت تجهیزات تخلیه انواع مواد فله از سیلوها می‌باشد. موادی مانند انواع غلات، سبوس، انواع کنجاله، انواع پلیت، خاک اره، خرده چوب، پودر ذغال و….
در اکثر پروژه هایی که توسط شرکت آرد کار صنعت فروخته و اجراء شده، چه با سیلوهای شرکت Prado و چه با سیلوهای شرکت Mysilo، همواره سعی شده تا از جاروهای موریون استفاده شود. البته ناگفته نماند که قیمت آن تقریباً ۲ الی ۵/۲ برابر مشابه مدل ترکیه‌ای آن می‌باشد.

پیشنهاداتی برای نگهداری صحیح از سیلوها

وی در خاتمه پیشنهادات خود را در چند مورد برای سیلوداران ذکر نمود:
در راستای حفظ و نگهداری صحیح از سیلوها به موارد مهمی می‌توان اشاره نمود؛
– نصب سیستم آسپیراسیون برای جلوگیری از انتشار گرد و غبار در گالری‌های تحتانی. با صرف هزینه بسیار اندک با یک فن و سیکلون کوچک توسط ایجاد خلع نسبی در پایه بالابرها و نقاله‌های تحتانی این مشکل را به راحتی می‌توان حل کرد.
– نصب فن مخصوص سقفی بر روی سقف سیلوهای فلزی و همچنین بر روی سیلوهای بتنی با سقف فلزی. با اینکار از ایجاد میعان بر روی سطح داخلی سقف جلوگیری به عمل می‌آید.
– نصب سیستم های امنیتی و هشدار دهنده مانند سطح سنج، سنسور چرخش فلکه، سنسور انحراف تسمه، سنسور هشدار خفگی و گرفته‌گی در بالابرها و نقاله‌های زنجیری
– استفاده از سیستم کنترل حرارت غله بطور صحیح و اصولی. در خیلی مواقع بدون اینکه غله نیاز به هوادهی داشته باشد، فن های هوادی بیهوده کارکرده و برق مصرف می شود و باعث افزایش مصرف برق می‌شود و بالعکس.
– بازدید دوره‌ای جهت تعمیر و نگهداری ماشین آلات مانند کنترل شلی تسمه بالابر، زنجیر نقاله، روغن گیربکس‌ها و…

قبلی کلانا پيشتاز نسل نوين کافه نان در کشور
بعدی توليد 3 درصد از گندم جهان در قزاقستان

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.