تجارت غلات از ریسک بالایی برخوردار است

معرفي يکي از عرضه کنندگان غلات با قيمتهاي رقابتي در بنادر شمالي

گفتگوی ویژه این شماره نگاشته به آقای علی بنی اسدی مدیر عامل شرکت وندا تجارت پارس یکی از معتبرترین شرکت های تجارت غلات در کشور اختصاص یافته است. بنی اسدی، مدیر عامل جوانی است که امروز با کوله باری تجربه در دنیای تجارت داخلی و بین المللی و با تحصیلات دانشگاهی در حوزه اقتصاد، توانسته است با انجام فعالیت های تجاری خود در عرصه های داخلی و معامله با بزرگترین تجار و کارخاجات داخلی، توانمندی های فنی خود را به اثبات برساند. این گفتگو می تواند راهی برای انتقال دانش فنی و تجربیات ایشان و راه گشای نسل آینده و صاحبان شرکت های معتبر داخلی و خارجی در حوزه تجارت غلات باشد.

در ابتدا توضیحاتی در خصوص فعالیت شرکت وندا تجارت پارس ارائه بفرمایید؟

شرکت وندا تجارت پارس با استراتژی تامین غلات در بنادر شمالی و نزدیکی به تامین کنندگان معتبر خود در روسیه و قزاقستان فعالیت پنج ساله خود را پایه ریزی کرده است و هم اکنون یکی از شرکت های معتبر وارد کننده غلات در دریای خزر و بنادر شمالی کشور به شمار می آید. این شرکت به منظور کاهش نرخ عرضه کالا قبل و پس از گمرک اقدام به خرید محصول از کانون های تولید در روسیه
(Kazan، Rostov، Samara، Saratov، Wolgogerad) و مناطق شمالی Kustanay قزاقستان می نماید.

گندم وارداتی شرکت وندا تجارت پارس از نظر کیفیت حرف اول را می زند

محصولات خریداری شده از کشاورزان در سیلوها و مراکز خرید در مبدا نگهداری شده و با استفاده از امکانات لجستیک شرکت وندا تجارت نسبت به بارگیری توسط کشتی های روسی تحت قرارداد اقدام می شود و با توجه به قراردادهای فروش به کارخانجات آرد در تهران و استانهای شمالی و مرکزی کشور ارسال و تحویل می گردد.
سیستم نظارت و کنترلی شرکت در زمان خرید از کشاورزان به گونه ای است که خرید و تامین غلات با کیفیت در دستور کار تیم خرید شرکت قرارداده شده است به گونه ای که هم اکنون به شهادت مدیران کنترل کیفی کارخانجات، گندم وارداتی شرکت وندا تجارت پارس از نظر کیفیت حرف اول را می زند.
این شرکت کشتی های حامل محموله های خود را به ارزش ۲۰ میلیارد ریال، با پرداخت هزینه بیشتر نسبت به حوادث (با انتخاب کلوز A) با پوشش کامل بیمه می کند و این موضوع در جلب نظر مشتریان و اطمینان آنان بسیار مهم است. محموله ی خریداری شده از کشورهای روسیه و قزاقستان دارای مجوزهای بهداشتی، قرنطینه ای و در چارچوب استانداردهای وزارت بهداشت و موسسه استاندارد ایران حمل و بارگیری می شود که در مبادی، بر علیه بیماری ها و آفات مهم ضد عفونی می گردند به طورکاملا بهداشتی و بسته به خواسته مشتریان در قبل یا پس از ترخیص رسمی از گمرک تحویل می گردد.
تمامی این عملیات در کنترل کامل تیم مجرب بازرگانی شرکت در داخل و مبادی کشورهای روسیه و قزاقستان از زمان خرید تا فروش کالا در ایران بوده و بر هزینه تمام شده آن دقت کافی معمول می گردد به همین دلیل این شرکت یکی از عرضه کننده های غلات با قیمتهای رقابتی در بنادر شمالی کشور می باشد.
این شرکت از تامین کنندگان گندم خوراکی برای شرکت بازرگانی دولتی ایران در بنادر شمالی کشوره بوده است و تعهدات خود را به نحو شایسته به انجام رسانده است.

به نظر شما آیا آمار و اطلاعات موجود، گواهی بر خود کفایی کشور در زمینه تامین گندم خوراکی مورد نیاز می باشد؟

البته که سیاست های حمایتی دولت بخصوص وزارت جهاد کشاورزی در تامین گندم خوراکی مورد نیاز کشور به لحاظ بعد امنیت اجتماعی و غذایی جامعه، همیشه مورد توجه دولتمردان و سیاست گذاران بوده است. این عزم ملی را در مسئولین، کارگزاران و حتی کشاورزان و تولید کنندگان غلات به ویژه گندم خوراکی می توانید ملاحظه کنید اما جهت ارتقاء کیفیت گندم تولیدی داخل کشور به منظور تولید آرد با کیفیت جهت نانوایی و حتی صادرات نیازمند درصدی اختلاط گندم های با کیفیت خارجی خواهیم بود.
اما در حوزه سایر غلات همچون جو دامی و ذرت با توجه به نقش تعیین کننده آنها در جیره غذایی واحدهای دامی و طیور نیازمند تامین آن از خارج کشور خواهیم بود.

آیا کشت گندم در داخل کشور از توجیه اقتصادی برخوردار است؟

جدای از اینکه توجیه اقتصادی، تولید و کشت گندم در کشور ما یک ضرورت است و به لحاظ امنیت اجتماعی و عدم مهاجرت تولید کنندگان به شهرها بسیار با اهمیت است اما برای اقتصادی نمودن پروسه تولید در واحد سطح و کسب منفعت و در آمد کافی به منظور جبران هزینه های تولید دولت باید نسبت به سرمایه گذاری در این بخش و حمایت در تأمین ماشین آلات، استفاده از آبیاری تحت فشار و ورود تکنولوژی جدید در عرصه تولید، همت کند.

واژه محدودیت به جای ممنوعیت در صحنه جهانی قابل دفاع تر است

ممنوعیت واردات گندم چه پیامدی در حوزه تجارت غلات دارد؟

به عقیده اینجانب این ممنوعیت برای جذب محصول تولید کنندگان و حمایت از آنان با توجه به قیمت تضمینی ۱۲۷۰۰ ریال هر کیلو گرم لازم بوده است و ما از آن خشنود هستیم تا گندم وارداتی که با قیمت تمام شده حدود ۹۰۰۰-۹۵۰۰ ریال قابل فروش می باشد، جذب مراکز خرید دولتی نشود. اما بهتر بود به جای استفاده ار واژه ممنوعیت از اصطلاح محدودیت استفاده می شد که در تجارت جهانی قابل دفاع می باشد و دولت می توانست با وضع تعرفه جهت واردات مانع ورود گندم وارداتی و عدم صرفه اقتصادی آن شود. در نگاه کلان، تامین نیاز صنایع غذایی واحدهای تولید گلوتن، نشاسته وحتی پالایشگاه غلات تولید کننده فروکتوز که فرآورده های تولیدی آنها وابسته به گندم خوراکی وارداتی می باشند، زیان هنگفتی خواهند کرد.

در خصوص وضعیت نقل و انتقال پول در پروسه خرید خارجی نظر خود را بیان کنید؟

با توجه به ممنوعیت واردات گندم و جو، انتقال وجه از طریق سیستم بانکی در شرایط کنونی امکان پذیر نیست البته در شرایط تحریم این محدودیت ها بیشتر بود و تجاری مانند ما جهت کشف ساز و کار انتقال وجه به فروشنده کالا، هزینه های بسیار هنگفتی(تا ۱۵ درصد) متقبل شدند. در شرایط کنونی با توجه به روابط کارگزاری بانک های عامل و تمهیدات بانک مرکزی با بانک های خارج از کشور، سرعت انتقال بهبود یافته و با هزینه کمتری انتقال پول انجام می گردد.

ریسک تجاری در حوزه تجارت غلات به چه میزان است؟

تجارت غلات یک فرآیند تجاری تخصصی است که به واسطه اهمیت آن در کشور همواره با تغییرات و صدور بخشنامه های تجاری متعدد از سوی متولیان در کشور مواجه است. این تجارت نیازمند افراد متخصص و خبره است لذا در صورت نداشتن اطلاعات تجاری کافی و عدم اشراف بر نرخ های جهانی غلات و بررسی روند تولید و میزان سهم واردات کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده، می تواند واردکنندگان را دچار خطر نماید و آنها مجبور باشند تصمیمات تجاری را اتخاذ کنند که از ریسک بالایی برخوردار است.

تجار روسی و قزاقی به دور از استفاده از روشهای مرسوم تجارت بین المللی عمل می کنند!

اهمیت این موضوع در بازار تجارت غلات در حوزه کشورهای CIS به ویژه قزاقستان و کشور روسیه بسیار از حساسیت خاصی برخوردار است. تغییرات غیر متعارف نرخ برابری (ارزهایی همچون روبل، تنگه و دلار) و عدم تبعیت آنها از تغییرات بین المللی و همچنین تغییرات آن با نرخ ریال در ایران، می تواند مشکل آفرین باشد. از طرفی تجار روسی و قزاقی به دور از استفاده از روشهای متداول و مرسوم تجارت بین المللی عمل می کنند و همواره تجار سایر کشورها در صورت هر گونه اختلاف از قبل، مغلوب و زیان دیده خواهند بود لذا توصیه می نمایم پیش از هر گونه معامله با تولید کنندگان و عرضه کنندگان کالا در این کشورها از صحت معامله، اطمینان حاصل نمایند.
لذا در یک کلام تجارت غلات با کشورهای روسیه و قزاقستان از ریسک بسیار بالای برخوردار است و تجربه نشان داده جهت مدیریت این ریسک، نیازمند ابزارهای خاصی هستیم که در تجارت بین المللی سالهاست منسوخ شده است.

قبلی ماکاروني بدون گلوتن
بعدی شماره 5 نشریه نگاشته

۱ دیدگاه

  1. ۱۳۹۸-۰۲-۱۵
    پاسخ

    بسیار زیبا

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.