سرمقاله شماره ۱۴


در میان همه توصیفاتی که از دولت یازدهم می شد شاید موفق ترین جنبه عملکرد دولت در طول ۴ سال فعالیت آن، در حوزه سیاست خارجی و روابط بین الملل رخ داد چراکه با حل نسبی مسئله تحریم از طریق برجام و توافق هسته ای، فشار اقتصادی و حتی روحی وارد بر مردم جامعه و صنایع کشور را تا حدی کاهش داد و چهره حقیقی و صلح طلب ایرانیان را به جهان نشان داد. اما آنچه برای فعالان این حوزه مورد انتظار است شاید هنوز در هیچ رسانه ای به صورت تخصصی بدان پرداخته نشده است لذا خالی از لطف نیست اگر به تعدادی از خواسته های فعالان صنعت گندم و آرد و نان بپردازیم؛
طبق پیش بینی فائو در سال جاری افت گندم حدود ۱۱ درصد و رقم تولید گندم کشور ۱۲ میلیون تن خواهد بود. مشکل پایین بودن کیفیت گندم داخلی مخصوصا در بعضی استانها هنوز وجود داشته که دولت باید برنامه و تدبیر ویژه ای برای این مشکل ارائه بدهد.
دولت دکتر روحانی بایستی توجه ویژه ای به صنایع غذایی به عنوان یک صنعت مادر و صنایع تبدیلی در حوزه غلات و فرآورده های آن داشته باشد.
انتصاب وزیر و معاونین و مدیران توانا و با تجربه به گونه ای باشد که با برنامه بلند مدت و کوتاه مدت خود، مشکلات این صنعت را کمتر کنند.
بخش روستایی و صنایع کوچک و متوسط در صنعت گندم و آرد و نان که دولتی نبوده و دارای مشکلات بسیاری هستند، بسیار نیازمند توجه است.
یکی از مسایل اصلی در مناظره ها داشتن برنامه مدون و کاربردی هست که وزارتخانه های ذیربط بایستی با استفاده از مدیران توانمند و با تجربه و تحصیل کرده و جوان، مجری آن باشند.
ایجاد انگیزه و انرژی در بخش صنایع غذایی بویژه صنایع غلات و فرآورده های آن با ارائه دستورالعمل‌های منطقی و کاربردی و برداشتن قوانین دست و پا گیر چه در عرصه داخلی و چه در عرصه صادرات که موجب ارز آوری بیشتر می شود، از مهمترین درخواست هاست.
بهره گیری ازتجریه اساتید متخصص و کارآمد و مشاوره با انجمن های علمی تخصصی و استفاده از پتانسیل‌های نهفته جامعه علمی و با انگیزه کشور سالهاست که از نقاط خلأ این صنعت است.
ایجاد کار گروهای تخصصی و کاربردی در وزارتخانه ها جهت ارائه مشاوره به مدیران و معاونین مربوط به هر بخش و استفاده از تجربه صنعت گران و نیروهای علمی و صنعتی آنها نیز بسیار می تواند راه گشا باشد.
بهر حال از دولت تدبیر و امید توقع بسیاری می‌رود که با برنامه های جامع و کاربردی در این دوره کارآمد تر و توانمند ترقدم بردارد و برنامه های نیمه تمام خود را تکمیل و اجرا کند.
امیدواریم همانگونه که این دولت مسیر صحیحی در جهت رشد و پیشرفت کشور در عرصه ملی و بین المللی برگزیده است که لازمه به بار نشستن آن، دادن فرصتی دیگر به دولت دکتر روحانی است؛ مدیران شرکت بازرگانی دولتی نیز برای سال ۹۶ نگاه کارآمدتری به حل مشکلات این صنعت داشته باشند. امیدواریم مردم پاداش انتخاب آگاهانه خود را دریافت کنند و اعتماد به خط فکری اصلاح و تغییر در سال هایی نه چندان دور به بار نشیند.

حسین حدادی

قبلی چگونه نوزادان خود را در برابر حساسيت به بادام زميني، ايمن کنيم؟
بعدی معرفي اولين اپراتور غلات در بندر امام خميني (ره) و اولين مجري انتقال مكانيزه گندم از اسكله تا سيلوها

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.