SPV سوئیس چگونه می خواهد در راستای مبادلات تجاری با ایران قدم بردارد؟

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس پاسخ می دهد

 

دولت سوئیس در راستای افزایش تبادلات تجاری با ایران به خصوص در زمینه سلامت و غلات در حال مذاکره جهت راه اندازی اس پی وی  سوئیس است. وضع این راه حل مالی حول محور قوانین بانکی و موانع تحریم ها می تواند از ابعادی ازجمله نوع اقلام و زمان راه اندازی، حائز اهمیت قرار گیرد. از آنجایی که پیش بینی می شود، اس پی وی شامل تمام صنوف می شود ولی به طور حتم از بخش سلامت آغاز خواهد شد و با توجه به اینکه بسیاری از شرکت های اپراتوری غلات در سوئیس مرکزیت دارند و یا از طریق این کشور مبادلات مالی خود را پیش می برند، غلات به عنوان یکی از پراهمیت ترین بخش های این اس پی وی و در جایگاه دوم پس از سلامت قرار خواهد داشت.

هم اکنون پیش بینی می شود که اس پی وی سوئیس با عملکردی جداگانه از اس پی وی اروپا تا اواخر ماه ژانویه فعالیت خود را آغاز کند.

شریف نظام مافی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با اشاره به اینکه اس پی وی سوئیس فارغ از محدودیت صنفی است، گفت: آنچه که در اجرای این کانال مالی چالش برانگیز است، نحوه مذاکره دولت سوئیس با آمریکاست تا شرکت های فعال در این اس پی وی تنبیه و جریمه نشوند. هم اکنون شرایط سخت و متغیری از سوی آمریکا وضع شده است. لذا شدت مذاکرات ادامه دارد و دولت سوئیس بیش از پیس مصمم به راه اندازی این کانال مالی است.

وی در ادامه افزود: از آنجایی که دسترسی به فرانک سوئیس در بازار ایران محدود است، مبادلات تجاری از طریق این کانال مالی به وسیله یورو انجام خواهد شد اما این مساله در گرو تایید از سوی اتحادیه اروپا به استفاده از یورو در سیستم مالی سوئیس است.

سیستم اس پی وی تا چه اندازه ایمن است؟

نظام مافی در پاسخ به اینکه تا چه میزان این سیستم می تواند در بحث مبادلات تجاری ایمن باشد، خاطرنشان کرد: هر کانال مالی نیازمند یک ذی نفع است. پیش بینی من آن است که یک موسسه مالی سوئیسی یا بانکی معتبرهمانند بانک مرکزی سوئیس، این مبادلات مالی را ضمانت خواهد کرد.

وی در راستای تشریح این فرضیه که یک ایدئولوژی مبنی بر تمایل اروپا و به ویژه سوئیس به استقلال از نظام بانکی آمریکا وجود دارد، بیان داشت: در سابقه وضع اس پی وی ها از سوی سوئیس به نمونه روسیه می توان اشاره نمود که طی آن نظام مالی جدیدی تشکیل نشد بلکه این مساله مطرح شد که شرکتها می توانند از قوانین مربوط به تحریم ها مصون بمانند. تشکیل یک موسسه مالی که در تبادلات تجاری آن از دلار استفاده نشود، عملکردی جدید محسوب می شود اما ازآنجایی که شامل قوانین و مصوبات متفاوتی است، هم اکنون با تاخیر در راه اندازی مواجه است.

بر طبق توافقات برجام، امضاکنندگان پایبند گسترش تبادلات تجاری با ایران هستند

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با بیان اینکه در نوعی نگاه بدبینانه برخی تصور دارند که راه اندازی کانال مالی، کلاه جدید اروپا بر سر ایران است، گفت: امکان اینکه دولت سوئیس بخواهد با راه اندازی کانال مالی زمان بخرد تا دوره ریاست جمهوری ترامپ پایان یابد، وجود دارد اما اینکه بخواهد با این روش وعده های بی پایه و اساس بدهد و یا از این طریق تخلف کند، به هیچ وجه مصداق ندارد. بر طبق توافقات برجام، امضاکنندگان پایبند گسترش تبادلات تجاری با ایران هستند.

وی در خصوص جایگاه چین در این کانال مالی، اذعان داشت: چین عملکرد متفاوتی را در پیش گرفته است و جایگاه چین در تجارت با آمریکا تحت تاثیر مسائلی قرار دارد که با عنوان جنگ اقتصادی میان دو کشور تعریف می شود. ایران در زمره یکی از مهره های بازی هر یک از این دو کشور قرار دارد.

نظام مافی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی ایران و سوئیس تاکید ویژه ای به قرارگیری بخش دارو در اس پی وی سوئیس دارد، یادآور شد: بزرگترین واردکنندگان دارو ازجمله شرکت های Roche ، Janssen و Noartis از کشور سوئیس است. دولت سوئیس در حال مذاکره برای کسب مجوز لازم در راستای قرارگیری بخش دارو در اس پی وی است تا داروهای مورد نیاز و نایاب بیماریهای خاص به ایران وارد شود. متاسفانه اتاق بازرگانی ایران و سوئیس نمی تواند به طور مستقیم در این امر دخیل باشد اما تلاش دارد تا با توجه به اینکه بسیاری از واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو از اعضای اتاق ایران و سوئیس هستند، بخش دارو نیز در مرحله اول داخل این اس پی وی قرار گیرد.

قبلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در مسیر رفع چالش های ارزی عبور موقت گندم قرار گرفت
بعدی اولین سمینار تخصصی Gafta توسط اتاق بازرگانی ایران و سوئیس برگزار شد

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.