جدیدترین تحقیقات دنیا در حوزه برنج طلایی را بخوانید…


آیا برنج طلایی راه حل جلوگیری از نابینایی است؟

۱۷ سال پیش تحقیقات برای تولید برنجی با مقادیر بالای ویتامین آ برای جلوگیری از نابینایی و مرگ ناشی از کمبود این ویتامین در زنان باردار و کودکان آغاز شد. در کشورهای فقیر آسیا و آمریکای مرکزی، جایی که برنج یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی محسوب می‌شود و روزانه ۳ بار مصرف می‌شود، غنی کردن آن یکی از ارزان‌ترین و مناسب‌ترین راه حل‌ها برای سوء تغذیه محسوب می‌شود.
اما واقعیت بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. برنج طلایی که نام آن به دلیل وجود بتاکاروتن موجود در آن و رنگ متمایل به زرد دانه‌ها انتخاب شده است، طرفداران زیادی ندارد. در کشورهای در حال توسعه، استفاده از این برنج یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن اثرات سوء تغذیه که باعث کاهش دید چشم و ضعف سیستم ایمنی در کودکان زیر پنج سال می‌شود، است.
یکی از اصلی‌ترین مخالفان این برنج غنی شده، سازمان‌های مخالف با محصولاتی هستند که اصلاح ژنتیکی شده اند. آن‌ها معتقدند که چنین محصولاتی باعث به وجود آمدن بیماری‌های بسیاری در مردم می‌شوند، البته این ادعا هنوز به صورت جهانی اثبات نشده است.
البته دلایل متفاوت دیگری نیز باعث شده است که این برنج غنی شده در هیچ جای دنیا کاشته نشود. آزمایش‌های بسیاری توسط محققان انجام شده است و انتظار می‌رود که در بهترین حالت، اولین آزمایش‌ها برای کشت وسیع، سال ۲۰۱۹ در فیلپیین انجام شود. بنابراین، فروش آن به چندین سال آینده موکول خواهد شد.
فیلیپین و بنگلادش دو کشور فقیری هستند که به شدت به این نوع برنج نیاز دارند. البته این دو کشور قوانین آسان‌تری برای کاشت گونه‌های غلات اصلاح ژنتیکی شده، دارند. کشورهای دیگری که انتظار می‌رود کاشت این برنج در آن‌ها نیز در سال‌های آینده صورت گیرد، اندونزی، مالزی، کلمبیا و هائیتی هستند.
چین و هند دو کشور پرجمعیت دنیا قوانین محکمی بر علیه محصولاتی که تغییرات ژنتیکی در آن‌ها رخ داده است دارند. تایلند، یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان برنج دنیا نیز حاضر نیست که برنج طلایی را پرورش دهد.
برخی از مخالفان برنج طلایی معتقدند که با استفاده از رژیم غذایی حاوی بتاکاروتن بیشتر مانند سبزیجاتی که حاوی این ماده هستند می‌توان از کاهش ویتامین آ در بدن جلوگیری کرد اما دانشمندان در پاسخ می‌گویند که خانواده ای که با کمتر از دو دلار در روز زندگی می‌کند توانایی خرید این مقدار سبزیجات و پرداخت هزینه آن را ندارد!

قبلی هشدار متخصصان تغذيه در پي افزايش قربانيان مصرف نان سفيد
بعدی کاریکاتور شماره 7

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.