مروری بر بازار غلات روسیه، رهبر آینده غلات جهان


آمریکا و روسیه دو قدرتی هستند که به صورت واضح در عرصه سیاسی جهان با یکدیگر مشکلاتی دارند. این دوکشور مهم از اوایل قرن ۲۱ در حال کشمکش برای رهبری در زمینه صادرات گندم هستند. در حال حاضر در زمانی هستیم که به احتمال قوی، روسیه برای اولین بار برنده ی صادرات گندم خواهد بود.

واگذاری رهبری صادرات گندم از آمریکا به روسیه

به نظر می رسد که آمریکا، بزرگ ترین صادر کننده گندم در یک قرن گذشته، در حال واگذار کردن این موقعیت به روسیه است. آخرین پیش بینی ها از تجارت جهانی گندم و آرد توسط مجمع بین المللی غلات (IGC)، صادرات آمریکا را ۲۴ میلیون تن و صادرات روسیه را ۱/۲۳ میلیون تن نشان می دهد. اختلاف میزان صادرات بین آمریکا و روسیه در سال ۲۰۱۵ کمتر از یک میلیون تن بود در حالی که این اختلاف در سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ حدود ۱۰ میلیون تن بوده است.
کاهش میزان اختلاف صادرات گندم دو کشور از اوایل قرن ۲۱ شروع شده است. کمتر از ۳ دهه قبل از شروع سال ۲۰۰۰، اتحادیه جماهیر شوروی که روسیه را نیز در بر می گرفت، به بزرگ‌ترین وارد کننده گندم جهان تبدیل شد. روسیه، تا دهه ۹۰ میلادی، کشوری بود که زیر یوغ کمونیست ها به زندگی ادامه می داد. با ایجاد تحولات سیاسی در این کشور، وابستگی به واردات گندم به شدت کاهش یافت و تا جایی ادامه یافت که روسیه به خودکفایی و سپس به یکی از بزرگترین صادر کننده‌های گندم جهان تبدیل شد.
علاوه بر نزدیکی به کشورهای وارد کننده و همچنین منابع فراوان، اشتیاق روسیه برای رهبری بازار صادرات گندم ناشی از ضعیف بودن روبل روسیه، به خصوص در مقایسه با دلار آمریکا است. روسیه که به دلیل تحریم‌های آمریکا و کاهش قیمت جهانی نفت، اقتصادش با فشار زیادی روبروست. بازار داخلی این کشور نیز تحت فشار کاهش درآمد مردم قرار دارد. بنابراین، روسیه گندم را به عنوان یک شانس بزرگ برای به دست آوردن ارز خارجی به حساب می آورد.

وضعیت کشاورزی در روسیه

تولیدات کشاورزی، نتیجه دو عامل اساسی تآمین سرمایه و آب و هوای مساعد هستند. در حال حاضر روسیه شرایط آب وهوایی مساعدی دارد اما تأمین سرمایه برای کشاورزان این کشور به یکی از دغدغه های اصلی کشاورزان تبدیل شده است. البته مزارع بزرگ موقعیت بهتری برای تآمین سرمایه خود دارند. علاوه بر تآمین سرمایه، قیمت محصولات وارداتی مانند کود نیز با افزایش روبرو بوده است.
روسیه در برنامه ریزی های خود امیدوار است که تولید غلات خود را در ۵ تا ۱۰ سال آینده به میزان ۲/۰ تا ۳/۰ در هر هکتار افزایش دهد. چنین افزایشی درتولید غلات به افزایش صادرات ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن می انجامد.
کشور های حوزه دریای سیاه گندم با کیفیتی تولید می کنند که مطابق با استاندارد های کشور های خریدار است. با توجه به محصول سال ۲۰۱۵، تولید گندم دامی افزایش و تولید گندم با کیفیت بالا در مقایسه با آمار سال ۲۰۱۴ کاهش داشته است.

صادرات غلات روسیه در سال ۲۰۱۵ و پیش بینی ها برای سال ۲۰۱۶

پیش بینی ها نشان می دهد که روسیه در سال ۲۰۱۶، ۸/۳۲ میلیون تن غلات صادر کند، این رقم در سال ۲۰۱۵ معادل ۳۰ میلیون تن بوده است. محصول سال ۲۰۱۶، ۹/۱۰۴ میلیون تن خواهد بود که در مقایسه با محصول سال ۲۰۱۵ که ۳/۱۰۴ میلیون تن بوده است، افزایش داشته است. با این میزان تولید غلات، روسیه می‌تواند کاهش صادرات خود را در سال ۲۰۱۵ جبران کند. در ۲۰۱۵، صادرات غلات روسیه به کشور های دیگر یک میلیون تن کاهش داشت.

و اما قیمت گندم در روسیه

قیمت صادرات گندم در روسیه به دلیل کاهش ارزش روبل در برابر دلار همچنان ناپایدار است. گندم روسیه با داشتن ۵/۱۲ درصد پروتئین به قیمت ۱۸۱ دلار برای هر تن به فروش می رسد. از ابتدای سال ۲۰۱۶، ارزش روبل در برابر دلار با ۶ درصد کاهش مواجه شده است. روسیه از ابتدای ژوئیه ی ۲۰۱۵ تا ۱۳ ژانویه ی ۲۰۱۶، ۵/۱۵ میلیون تن گندم صادر کرده است. میزان کل گندم برداشت شده در روسیه در سال ۲۰۱۵، ۸/۶۱ میلیون تن بوده است که افزایش قابل توجهی نسبت به تولید ۷/۵۹ میلیون تن سال ۲۰۱۴ داشته است. هم اکنون قیمت گندم درجه ۳ در بازار های داخلی روسیه ۱۴۲ دلار برای هر تن می باشد.

روسیه رقبای خود را از بازار جهانی حذف می کند

روسیه تأکید بسیاری بر کیفیت گندم صادراتی خود دارد و حداقل پروتئین آن را ۵/۱۱ درصد اعلام می کند. چنین کیفیتی، رقبای دیگر مانند اتحادیه اروپا را از میدان به در می کند. ۲۸ کشور عضو اتحادیه ی اروپا از بزرگ‌ترین رقیبان روسیه برای صادرات گندم به خاورمیانه محسوب می شوند.
گنجایش روسیه برای جوابگویی به نیاز های بازار درحالی که سعی دارد قیمت ها را در مقایسه با آمریکا و اتحادیه اروپا رقابتی نگه دارد، به شدت به میزان تولید این کشور بستگی دارد. شگفت آور نیست که پیشرفت روسیه در میان تولید کنندگان گندم جهان، آن را در مقام سوم پس از چین وهند و البته قبل از آمریکا قرار دهد.

دیدار وزیران کشاورزی روسیه و ایران

با برداشته شدن تحریم ها علیه ایران، انتظار می‌رود که روابط تجاری بین ایران و روسیه عمیق‌تر از گذشته شوند. شرکت های بزرگ روس از تولید کنندگان هلیکوپتر تا گاز، تمایل خود را برای افزایش حضور در بازار های ایران ابراز کرده اند. در سال ۲۰۱۴، تجارت بین دوکشور تنها ۲/۰ درصد از ارزش کلی تجارت خارجی روسیه را به خود اختصاص داد. در حال حاضر، ارزش تجارت بین دوکشور ایران و روسیه ۲ میلیارد دلار است که انتظار می‌رود افزایش چشمگیری داشته باشد.
مقامات روس بارها عنوان کرده اند که تمایل به افزایش سطح معاملات محصولات کشاورزی با ایران دارند. علاوه بر صادرات محصولات کشاورزی دو کشور، تهران و مسکو در حال سرمایه گذاری برای تجاری سازی بیوتکنولوژی‌ های متفاوت هستند.
وزیر کشاورزی روسیه، الکساندر تکاچوف، در دیداری که ۲۹ دی ماه ۱۳۹۴ با وزیر جهاد کشاورزی ایران، محمود حجتی داشت درباره همکاری‌ های بیشتر در زمینه غلات به بحث و گفت و گو نشستند.
وزیر کشاورزی روسیه اعلام کرد که صادرات غلات خود به ایران را در سال ۲۰۱۶ افزایش می دهد. در سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴، روسیه صادرات غلات خود به ایران را نسبت به میزان صادرات سال گذشته آن دو برابر کرد.
روسیه امیدوار است که با توجه به این دیدار بتواند انواع مختلفی از غلات را به ایران صادر کند. در مقابل ایران نیز امیدوار است تا صیفی جات و میوه خود را برای صادرات روانه بازار های روسیه کند.

نوشته های بیشتری موجود نمی باشد.
بعدی چه کسي مسئول سيلوهاي فلزي اي است که امروز غير قابل استفاده اند؟

بدون دیدگاه

پاسخ خود را بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.